Meglepő, de egyáltalán nem Magyarországról! A bejgli eredetileg Sziléziából eredeztethető, ahol már a 14. század óta ismerik és készítik ezt a vastag töltelékkel ellátott kalácsfajtát. Már neve is német eredetre utal, ezáltal a hajlított, patkó formájára utal, mégpedig vagy a beugen, vagyis a hajlítani, vagy a mohnbeugel, vagyis mákos kifli alapján terjedhetett el nálunk ilyen név alatt. Magyarországra az Osztrák-Magyar Monarchia által, a 19. század második felében érkezett meg és terjedt el, méghozzá a karácsony ünneplésével egyetemben, melyet német hagyomány szerint szintén ekkor kezdtek ünnepelni itthon az emberek.
Kifejezetten népszerű a bejgli például Lengyelországban, ahol makowiec vagy makownik név alatt említik, melyet nagyjából mákos kalács név alatt fordíthatunk le. Egészen hasonlóan készítik a magyar bejglihez, ugyanúgy néz ki, és ugyanúgy ízesítik is, hovatovább arrafelé is karácsonyi süteményként tartják számon. Fontos különbség azonban, hogy arrafelé ismerik a mandulás változatot is, és nagy gondot fordítanak a díszítésére, így külsejét karamellával, mákkal vagy kandírozott narancshéjjal látják el.
Egykoron a bejgli sütése egész napos elfoglaltságot jelentett a karácsonyra készülő családoknak, akik maguk darálták a mákot, a diót, keverték, gyúrták és nyújtották a tésztát, majd formázták és sütötték a süteményt. Manapság a legtöbb család már úgy veszi a süteményt, hovatovább a reformkonyha is hatással volt rá, ezáltal léteznek teljes kiőrlésű lisztből készített vagy alacsony kalóriatartalmú típusok is. Amennyiben idén Te szeretnéd megsütni a család bejgliét, úgy olvasd el receptünket hozzá.