Svájci kutatók egy egészen különleges menstruációs betétet fejlesztettek, mely képes arra, hogy kielemezze a menstruációs vért, aminek köszönhetően jóval előbb kimutatható a daganatos megbetegedések, de a gombafertőzések is.
A MenstruAI névre keresztelt innovatív rendszer egy nem elektronikus érzékelőt integrál egy egészségügyi betétbe, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy menstruációs vérükben lévő biomarkereket elemezzék mindössze egy okostelefonon készített fotó és egy erre a célra létrehozott alkalmazás segítségével. Korábban a menstruációs vérre hulladékként tekintettek, pedig nem kellene.
A menstruációs vér több száz fehérjét tartalmaz, melyek rengeteg információval bírnak az egészségünk kapcsán. Ezek között vannak gyulladásos betegségekkel és rákkal kapcsolatos biomarkerek, beleértve a C-reaktív proteint (CRP), amely a gyulladás általános markere, a karcinoembrionális antigént (CEA), amelynek szintje gyakran emelkedik rákban, valamint a CA-125-öt, amely a petefészekrákkal és az endometriózissal hozható összefüggésbe.
A MenstruAI használata nagyon egyszerű, egy tesztcsíkból áll, amire menstruációs vért kell tenni. Ezután ennek színe megváltozik, és az okostelefon segítségével ki lehet deríteni, hogy a tesztcsík mit jelez.
Idén is lesz Gyerek Sziget, számtalan programmal várják a kicsiket