Ha Olaszországot szeretnénk felfedezni, érdemes az északi résszel kezdeni, mert ez viszonylag közel van hozzánk (Szlovénián keresztül), és autóval vagy buszos, szervezett úttal is könnyen elérhető. Ahogy a legtöbb település, ez is számos római időből való emlékkel büszkélkedhet, kétségen kívül a leglátványosabb a város közepén található aréna. Ezt az ókori amfiteátrumot Kr. u. 30-ban építették, ez a harmadik legnagyobb ilyen jellegű épület Olaszországban (a római colosseum és a capuai aréna után).
S hogy mik a méretei? 139 méter hosszú, 110 méter széles, 44 soros márványüléseivel 30.000 ember befogadására képes. Már az ókorban tudták, hogy ilyen tömegeket beengedni a gladiátorok küzdelmére nem lehet akárhogy, biztonsági, kényelmi okokból mintegy 70 bejárattal rendelkezik, ezek közül az első számú volt a gladiátoroké, és ezt más nem is használhatta.
Egy ilyen lenyűgöző épületet nem lehet parlagon hagyni, 1913 óta itt rendezik híres operagálákat, épp száz éve indult a hagyomány (s azóta csupán kettő, ezek is a második világháború miatt maradtak el). Annak idején Verdi: Aida című operájával nyitották meg a rendezvényt, idén ötven előadást, nyolc operát fognak bemutatni. A rendezvény nem csak a muzsika miatt, hanem azért is romantikus, mert a csillagos ég alatt énekelnek, este, sötétedéskor kezdődik az előadás, és minden márványlépcsőre egy gyertyát tesznek, ezek világítanak a sötétben.
Ismerte Petrarca Nagy Lajos királyunkat?
A középkorban Nagy Lajos király nápolyi hadjáratra indult, és Verona mellett is elhaladt tekintélyes méretű seregével 1347-ben. A város akkori ura, a híres Mastino della Scala nagyon szívélyesen és megfontoltan fogadta, 300 katonájával elé lovagolt, azaz a városon kívül biztosította róla, hogy területén biztonságosan elhaladhat. Ez volt a legokosabb döntés, így Nagy Lajos nem ontott vért, nem bocsátkozott idő előtt csatába, kapott ellátást, de a várost sem dúlta fel.
A történelem azonban soha nem ilyen egyértelmű, a pápai követ, a híres költő, Petrarca azért utazott ide, hogy Mastino della Scalat meggyőzze, ne legyen barátságos az idegen magyar királlyal. Valószínűleg a tárgyalások alatt Nagy Lajos és az itáliai költő személyesen is találkoztak egymással. Talán ez a diplomáciai tett elsőre furcsán hat, hiszen Petrarca szerelmes szonettje, a Laura iránt érzett szerelme sokkal inkább ismert.
Ma a legbiztosabb Insta pont a városban a "Casa Di Giulietta" - azaz Júlia háza. Igen, igen, az angol drámaíró imádta a fordulatos drámai történeteket, nem csoda, hogy ez a szerelmi szál is felkeltette az érdeklődését, és ajándékot hagyott az olaszokra.
Szól az előhang Kosztolányi Dezső fordításában. Eredetileg olasz szerzők művét gondolta tovább Shakespeare, bár francia források/fordítások miatt lett a két családnév franciás. Hogy valóban élt volna itt ilyen család, kétséges, de a hatalmas siker elérte, hogy a városvezetés rájöjjön, mekkora üzlet rejtőzik abban, ha fel lehet keresni a házat, a szerelmet kereső emberek számára.
Így aztán kiszemeltek a központban egy épületet, amelynek tenyérnyi udvarán mindig tömegek várakoznak. 1905-ben szerezte meg a városvezetés a Dal Capello családtól a lakrészt (erkély nélkül, de azt később hozzáépítették, mert mindenki ezt kereste!), és a nevek hasonlósága alapján a regényben szereplő Capulet család tulajdonává nyilvánította, így teremtve új turisztikai látványosságot Veronában.
Érdekesség, hogy a capello szó jelentése: 'kalap' - és a kalapot az egyik boltív felett még ma is láthatjuk, ezzel foglalkozott ugyanis a család sokáig, kalapokat készítettek. Ahogy korábban már írtuk, az udvar közepén áll Júlia szobra, aki megérinti a keblét, arra rátalál a szerelem. A turisták erre a pillanatra várnak, a szobor mása (az eredetit időben múzeumba helyezték) erősen megkopva, aranyra fényesedve tűri, hogy percenként más érintse. Akik biztosra akarnak menni, mielőtt ide utaznak, megnézik a Levelek Júliának című filmet, amely ide kötődik.
Aki nem hisz a csodákban, engedjen a csábításnak, az udvarkán különleges Júlia ajándékbolt várja az érdeklődőket, csupa olyan tárggyal, amely ezt a halhatatlan szerelmet idézi fel!