Miért ég a lámpa?
A legegyszerűbb dolgok egyike, hogy megértessük a kisebbekkel, csak akkor és ott fogyasszunk áramot, ahol szükséges. Ne égjen minden szobában a lámpa, pláne, ha nem tartózkodunk a helyiségben. Mindenki maga után kapcsolja le, ne arra várjunk, hogy majd valaki megteszi a családból helyettünk. Ha nehezen tudjuk erre rávenni a gyerekeket, akkor szerezzünk be olyan lámpát, ami képes néhány perc után magától lekapcsolni.
A televízió sokszor a legjobb bébicsősz - gondolják a szülők. Úgy beszippantja a gyereket, hogy meg sem mozdul. A sok tévézés azonban régóta tudjuk, hogy mennyire káros: a gyerekeket mozdulatlanságra ítéli, a fantáziájukat nem mozgatja meg. Mindezek mellé újabb érvünk van arra, hogy kapcsoljuk ki! A televíziók - a nagy képernyőjű régi típusú okostévék pláne - sok energiát fogyasztanak. Csökkentsük együtt a család rezsijét, ahelyett hogy esti mesék sokaságát kínálnánk a gyereknek, teljesen kapcsoljuk ki, és meséljünk inkább összebújva.
A nagyobb gyerekekkel hétvégén kreatívkodjunk: gyűjtsünk színes faleveleket, gesztenyét, ragasszunk, rajzoljunk, barkácsoljunk! A lényeg, hogy az elektromos kütyüket tegyük félre, ne azon lógjanak a csemetéink. Régebben óriási slágerek voltak a kártyajátékok, a társasjátékok, vagy éppen az ország város fiú lány játék. Ezekhez nem kell semmilyen kütyü, csak egy kis fény.
Vegyél fel egy meleg mamuszt
A gyerekek általában minden szokásuk megváltoztatásában rugalmasabbak, mint a felnőttek. Ugyanakkor tízből nyolc szülő azt mondaná, hogy a váltócipő viselése otthon nem is olyan egyszerű vagy a házimamusz, kis papucs tűnik el a leggyorsabban. Érdemes azonban erre jobban figyelni, mert a hőérzetet növeli, ha alulról sem fázunk. Beszélgessünk erről az ovis korúakkal, mesélhetünk is nekik bekuckózva, miért fontos a réteges öltözködés vagy hogyan változik a testünk hőérzete - ha mozgunk, vagy ha csak egy helyben ülünk.
A gyerekek számos játéka elemmel működik. Ezzel kapcsolatban két tippünk is van. Az egyik hogy vásároljunk tartós elemet, amit többször is fel lehet tölteni. A másik, ha már merülőben van egy elem, akkor tegyük kisebb fogyasztású eszközbe: például a faliórába. Kisebb erővel is jó darabig működteti majd az adott eszközt.
Ne hagyd a töltőn!
A nagyobb gyerekek számos kütyüt használnak: telefont, laptopot, notebookot. Beszéljük meg velük, hogy melyek az ideális töltési szokások, és legfőképp, ha már feltöltötték az adott eszközt, a töltőt húzzák ki a konnektorból. Ne essenek a túltöltés hibájába sem: az emberek 49%-a pazarol azzal energiát, hogy túltölti az okostelefon vagy a laptop akkumulátorát, ráadásul a túltöltés vagy állandó töltőn levés nem is tesz jót az aksiknak.
A legtöbb szülő nem szereti, ha a gyermeke a konnektorhoz hozzányúl. Érdemes ezért hálózati elosztókat használni a lakásban, ahol egy mozdulattal és biztonságosan áramtalaníthatja csemeténk is az eszközöket. A készenléti állapotnak is van áramfogyasztása.
A jelenlegi energiaválságról érdemes beszélni a gyerekekkel, hogy megértsék a helyzetet. Nyilván az iskoláskorú gyerekekkel lehet ilyenről leginkább beszélni, hiszen ők már fel tudják fogni, hogy mi történik a nagyvilágban. Nem kell őket megijeszteni, de ész érvekkel őket is rá lehet venni a spórolásra.