Egy baba érkezése nagy öröm minden család életében, ezzel egyetemben azonban érkezik vele együtt rengeteg bosszúság is, amelyek természetesen eltörpülnek a boldogság mellett, amit a pici érkezése szolgáltat. Az olyan kényes kérdések után, minthogy milyen babakocsit vegyünk, vagy milyen színűre fessük a kicsi szobájának falát, az egyik, ha nem a legfontosabb kérdés, hogy milyen kiságyat válasszunk neki, hiszen élete első hónapjainak legjavát bizony ott fogja eltölteni - lehetőleg békésen szunyókálva.
A kiságy kapcsán általános alapszabály: legyen rácsos, rendkívül masszív és legalább három szinten állítható. A masszivitás azért rendkívül fontos, mert amint kis csemeténk ráeszmél arra, hogy ő képes forgolódni, felülni, felállni és bukfencezni az ágyikóban, azon nyomban egy mindennapos töréstesztnek veti alá a szerkezetet, és nem fogja kímélni a későbbiekben sem, ezért fontos, hogy masszívan tudjuk rögzíteni a felsőbb szinteken is, hogy képes legyen kibírni akár 10-15 kilós nyomást is.
A rácsok azért fontosak, hogy a kicsi ne tudjon kigurulni az ágyból. Talán drasztikusan hangzik, hogy rácsok vannak egy pár hónapos baba ágyán, de feldobhatjuk ezeket, így példának okáért vásárolhatunk vidám rácsvédőket, amelyek nem csak kedves mintákkal lesznek felvértezve, hanem attól is megvédik a picit, hogy ne üsse neki a fejét az ágy oldalának. Felesleges luxus a rácsrész mozgathatósága - habár léteznek ma már ilyen konstrukciók is -, sőt mi több, csak újabb veszélyhelyzetet teremt az ilyesmi - hiszen egy 2 éves előtt egy ilyen rács már bizony nem akadály -, ezáltal inkább maradjunk a fixen rögzíthető rácsoldalak mellett.
Sokakban felmerülhet vélhetően az állíthatóság kérdése is, hogy minek van szükség egy ágynak arra, hogy legalább három szinten állítható legyen? Akinek volt már része gyermekáldásban, bizonyára tudja, hogy ez milyen előnyökkel jár! Egy három szinten állítható kiságy esetében a legfelső állást egészen kicsi korban használjuk, így nem kell lefektetéskor túl mélyre tenni a gyermeket, nem kell érte mélyre hajolni, ha ki szeretnénk venni, könnyű játszani is vele, ezen felül pedig a pici még nem olyan izgága, hogy kiessen az ágyból. A második fokozat - amit csak kevés ideig használunk majd, de ugyanolyan fontos - akkor kell, amikor a pici már tornázik a kiságyban, felül, pörög-forog és így tovább. Ilyenkor már fontos, hogy a rácsok megfogják a pici testét. A legalacsonyabb fokozatra pedig értelemszerűen akkor kell tenni az ágyat, amikor a gyermek önmagától képes felállni, amivel segíthetjük is ezt a folyamatot, hiszen biztonságosan meg tud kapaszkodni például az ágy felső peremén.
Egy kiságy esetében fontos még továbbá a méret is! Ma már a legtöbb ágyacska multifunkciós, a pelenkázórész levehető, így később átalakítható a szerkezet ifjúsági ággyá, amelyen később a pici akár 10-12 éves koráig is elaludhat majd. Bármelyik mellett is döntünk, a fentebb kijelentett három tényezőből sose engedjünk, így a masszivitásból, a három ponton való állíthatóságból és a fix rácsokból, egy ilyen ágyban ugyanis garantáltan biztonságban érezhetjük majd gyermekünket.