A menzesz megindulását követő első napokon a legtöbb nő egyfajta megkönnyebbülést érez annak ellenére, hogy feszültnek, ingerlékenynek érzi magát, méghozzá az általános kismedencei fájdalmak, a feszülő mellek és az önképi problémák miatt. Ez a hormonális változások eredménye, ami a nőket alaposan kifárasztja. Ebben az időszakban a nők étvágya általában kisebb, ezáltal hallgass te is a testedre, és fogyassz kisebb adagokat, valamint ügyelj a megfelelő tápanyagok pótlására, gondosan ügyelve a C-vitaminra a gyümölcsökből, valamint a B-vitaminra a teljes kiőrlési gabonákból, de nagy szükség van a vérveszteség miatt rengeteg vasra is. Mindeközben fontos a korai fekvés, a sok pihenés, valamint a lazább mozgás, mint amilyen a jóga.
Mintaétrend:
Reggeli: zabpehely, joghurttal, eperrel és szezámmaggal.
Ebéd: csicseriborsós saláta, paprika, spenót, sárgabarack és szezámmag.
Vacsora: csirkehús barna rizzsel és spenóttal.
Nasi: szárított gyümölcs, aszalt szilva vagy sovány joghurt.
Második fázis: a felemelkedés (5-13. nap)
A második fázisban, az 5. nap után megkezdődik az ösztrogén szint emelkedése, amivel a nők libidója mellett az energiaszint is emelkedik nagyjából 10 napig. A legtöbben ilyenkor vonzónak és erősnek érzik magukat. Ezt hívjuk follikuláris fázisnak, amikor a szőrtüszők felkészülnek a következő érésre, az agyalapi mirigy pedig megkezdi az FSH hormonok termelését. Ha szeretnénk ilyenkor is megőrizni energiánkat, és az utolsó napokig fenntartani erőnket, érdemes sok B12-vitamint bevinni a szervezetünkbe - a vörös húsokban van sok ilyen -, miközben a fehérjét és az adagokat is lehet növelni egy kicsit. A mozgások kapcsán válasszuk a fárasztóbb, energikusabb mozgásformákat, mint amilyen például a kick-box.
Mintaétrend:
Reggeli: rántotta.
Ebéd: kukorica, marhahús, paradicsom, hagyma, koriander, retek.
Vacsora: teljes kiőrlésű kuszkusz, saláta, paradicsom, menta.
Nasi: diófélék és magvak.
Az ovuláció (14. nap)
Az ovuláció a ciklus közepén történik meg, ami átlagosan a 14. napon - pontosabban a 12. és a 16. nap között - történik meg. Ebben a szakaszban az érett petesejt kiszabadul, és a petevezetékbe kerül, ahol megtermékenyíthetővé válik. A nők többsége ilyenkor van nemi vágyának csúcspontján, ezáltal itt az idő, hogy feltöltsük magunkat energiával, amihez fontos lesz sokat enni ezen a napon, és rengeteg cinket a szervezetbe vinni - hallal, fügével, teljes kiőrlésű gabonával -, hogy elősegítsük a sejtosztódást. Mivel csúcsformában vagy, ilyenkor érdemes egy kicsit túlfeszíteni a húrt, ezáltal egy kilométerrel többet futni, egy kicsit többet edzeni és a többi.
Mintaétrend:
Reggeli: avokádó, pirítós, banán.
Ebéd: falafel, saláta, paprika.
Vacsora: lazac, brokkoli, paradicsom, burgonya.
Nasi: friss füge, sajt.
Harmadik fázis: a legnehezebb szakasz (15-28. nap)
A harmadik és egyben legutolsó fázisban az első napokban a legtöbben jól érzik magukat, de utána jön sokak szerint a ciklus legnehezebb időszaka, hiszen a méh ilyenkor készül egy esetleges terhességre, ezáltal megvastagodik, az ösztrogén és a tesztoszteron szint pedig zuhanni kezd, amitől egyre több progeszteron kezd termelődni. A nők ilyenkor sok pihenésre vágynak, hogy felkészüljenek a menstruációra. Fontos, hogy ennek ellenére is mindenki aktív maradjon, hiszen a mozgás segít a fáradtság, és a pre-menstruációs tünetek enyhítésében. Mindez azért is fontos még, mert a nők ilyenkor kívánóssá válhatnak, és főleg szénhidrátra éheznek, ezáltal sütemény, csokoládé és cukor jöhet minden mennyiségben. Adjuk meg maguknak, de csak módjával, miközben ügyelünk arra, hogy elegendő mennyiségű magnéziumot, valamint omega-3 zsírsavat juttassunk be a szervezetünkbe, méghozzá úszás, jóga, de mindenképpen folyamatos mozgás mellett.
Mintaétrend:
Reggeli: Mogyoróvaj, lekvár, teljes kiőrlésű pirítós.
Ebéd: burgonya, lencse, saláta, dió.
Vacsora: kókusztej, zöld curry, barna rizs, mangó.
Nasi: banán mézzel, agave, diófélék, magvak.