15 °C
enyhe eső
2025. május 23., péntek
Dezső

Riviéra helyett kultúrtörténet? - Ezt is nézd meg Törökországban!

2024. július 14.
86.2961
Nonka22 profilja, adatai
Nonka22
Bár a nyári időszakban a török riviéra az egyik legcsábítóbb célpont a családok számára, Törökországot úgy is felfedezhetjük, hogy honfitársaink emlékhelyeit keressük fel, hiszen több magyar is élvezhette a történelem során az Oszmán Birodalom vendégszeretetét. Köztük Kossuth Lajos is, akinek egy saját emlékháza is megtalálható az országban.


Alig ült el a csatazaj és történt meg a világosi fegyverletétel - Kossuth Lajos, volt kormányzó is átlépi a magyar határt. Az Oszmán Birodalomban Vidin-nél (ma Bulgária) csatlakozik a több ezer magyar emigránshoz. A katonák családjukat hagyják hátra, hogy életüket mentsék, bár akkor még csak sejtik, hogy megtorlás kegyetlen lesz. Kossuth azonban reméli, akár messziről is tudja majd a haza sorsát befolyásolni. Az osztrák kormány folyamatosan követeli a kiadatását - a török szultán, I. Abdül Medzsid viszont még a háború kockázatát is vállalva megtagadja ezt. Vendégjogra hivatkozik - de titokban azt is reméli: a katonák, ahogy már máskor a történelem folyamán, szolgálhatják az Oszmán Birodalom érdekeit.

Kik élvezték a vendégszeretetet?

Emigrált már az osztrákok elől az Oszmán Birodalomba Thököly Imre, Zrínyi Ilona és II. Rákóczi Ferenc is. Mindannyian kis településeken, de kényelmes házakban kaptak menedéket. Hogy miért nem a lüktető Isztambulban? Bérgyilkosok eredtek a nyomukba, egy kis faluban azonban rögtön feltűnik, ha idegen kérdezősködik a magyarok után. Az 1848-as szabadságharc leverése szinte másolja a Rákóczi szabadságharc bukásának történéseit. Alig változik valami. Nem csak Kossuth érkezik meg a idegen honba, hanem kísérete is, csakhogy őt nem Mikes Kelemen támogatja jelenlétével, hanem Bem József tábornok, Mészáros Lázár vagy Perczel Mór.

Diplomáciai javaslat és a könnyebb beilleszkedés zálogaként jön a felajánlás: a katonák vegyék fel az iszlám hitet, Bem József példaként járt ebben elől, pasai rangot kap érdemeiért. Aki megtette, jobb lehetőségeket tudhat magáénak, elhagyhatta a menekülttábort. Kossuth nem vált vallást, de a nyelvet intenzíven kezdi tanulni, erről árulkodik szótárfüzete is, amelybe egyre bonyolultabb szavakat, kifejezéseket jegyez fel. A menekülttáborban különböző ragályok törnek ki, tífusz- és kolerajárvány tizedeli a katonáka és azt a néhány hozzátartozót, aki velük tudott tartani. Kossuth Lajos tovább költözik, feleségével a kis-ázsiai Kütahjában találnak neki méltó helyet.

A vidék szép, előttünk tágas völgy nyílt kis folyóval, ezt szép erdős hegyek szegik be, alattuk terjed Kütahya. Messziről szép, mint minden török város.

- írta le Perczel Mór.


A ház, ahol felül a hárem élt

Kossuth kíséretének többsége a város egyik laktanyájában lakott, ő azonban egy városi faházban, amely jelenleg múzeum. A kiállítás frissült már 2016-ban, új fegyverek, pénzérmék, ruhák kaptak helyet az épületben, amely korábban egy magas beosztású férfi háza volt. Míg ő az első szinten, háreme, sok feleséggel a második emeleten, rácsozott ablakok mögött élték életüket, ma a turisták ezt is megnézhetik. Kossuthnak ezzel a lakkal viszonylag kényelmes házat tudtak biztosítani. A kertben Kossuth szobor, ott jártunkkor épp iskolások ismerkedtek a hellyel, csodálkozva nézve, hogy magyarok is felkeresik, esetleg koszorút is elhelyeznek.

Kütahja napjainkban

A Kossuth ház mellett a városkának számos látnivalója akad. Felülről nézve csupa piros tetős ház... már az ókorban lakott volt, a római korban Cotyaeum volt a neve. A belvárosban találjuk a Kerámia Múzeumot, hiszen a város most is híres a gyönyörű porcelánjairól, amit itt festenek. Virágok, indák, kalligrafikus írások - csak emberábrázolást ne keressünk, azt tiltja az iszlám hit.


Kossuth hangja

Az évek alatt megváltoznak a diplomáciai körülmények - Kossuth 1851 szeptemberében hivatalosan elhagyhatja Törökországot. Kütahyából Angliába, majd Amerikába utazik, hogy a magyar ügy mellé állítsa a közvéleményt. Végül Torinóban telepszik le, itt éri a halál. Hangját azonban bárki meghallgathatja - lelkes fiatalok, a kor technikai találmányával, a fonográffal veszik fel. Ezzel járják az országot, pénzt remélve a hangért. Mára egy felvétel maradt meg, a YouTube-on is elérhető.

Miért drága a hím oroszlán? Miért olcsó egy tanár?

Kütahyatól néhány kilométerre található az ókor egyik csodája. Aizanoi már a görögök és a rómaiak idején is lakott település volt, templommal, színházzal, stadionnal, gladiátor játékokkal, fürdőkkel. Ennek nagy része máig bejárható, itt könnyen elképzelhető milyen volt az élet akkoriban, szerencsére felkerült az Unesco világörökség listájára is, így még jobban vigyáznak rá. A dombon álló Zeusz-templom volt a város fő szentélye, de izgalmas a piac is, az agora, amelynek épen maradt falán kibogarászhatja a kíváncsi turista, mi mennyibe került.


A legdrágább a hím oroszlán volt (125000 dénár) - messziről hozták, kellett az arénába, a vadszamárt már olcsóbban adták (2000 dénár), de a lila selyem ára megint az egekbe szökött (150.000 dénár). A rabszolga nem sokat ér (25 dénár), a tanár némivel többet (50 dénár) - de azért remélni tudjuk, hogy ez utóbbi óránként legalább, és nem egy egész évre...
2 hozzászólás

Minoni

10 hónapja, 3 hete és 5 napja

Sosem hittem volna, hogy ilyesmit találni törökben! meglepett smiley

válasz erre

Kicsilány06

11 hónapja, 4 napja

Imádom ezeket az ajánlókat! mosolygó smiley

válasz erre