Mennyi tojást eszünk?
Az elmúlt évben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján a magyar lakosság egy főre számítva átlagosan 240 tojást fogyasztott, ami 2014 óta folyamatos, kismértékű növekedést mutat. Pedig ebből az alapvető élelmiszerből sokkal többet kellene fogyasztanunk, hiszen nagyon tápláló étel.
Tele van vízzel
A tojás közel háromnegyede víz. A szárazanyag-tartalom kb. 96%-a szerves vegyület (fehérjék, zsírok, természetes festékek és elenyésző mennyiségű szénhidrát), a fennmaradó 4 százalékot az ásványi anyagok teszik ki. A tojásfehérjében benne van minden esszenciális aminosav, melyre az embernek a testszövetetek építéséhez szüksége van. Ebből a szempontból ettől már csak az anyatej jobb. Ráadásul természetesen van a sárgájában D-vitamin!
A tompább végével fölfelé, száraz, hűvös helyen, 5-18 °C-on tartósan tárolható a tojás a legjobban. Bekeveredett a hűtőbe a főtt és a nyers tojás egymás mellé? Egy egyszerű trükkel megállapítható, hogy melyiket főzte már meg. Ha óvatosan megforgatja a tojást az asztalon: a főtt tojás simán forog, de a nyers tojás billegni fog, épp azért, mert belül nem szilárdult még meg. Hihetetlen, de a tojás héján több mint 17 ezer pórus van. Épp ezért, ha a hűtőben vagy a kamrában aromás illatú gyümölcsök vagy ételek mellé teszi, a rántotta akár banán- vagy sajtízűvé is válhat.
Míg a tányérra kerül
Tudtad? A fészkelés ideje alatt egy tyúk naponta akár 50-szer is megfordítja a tojást a fészekben, és ahhoz, hogy új tojást tudjon tojni, 24-26 órának kell eltelnie.
A legérdekesebb tojása az ún. "húsvéti tyúknak", azaz az Araucana fajtának van, ez ugyanis türkizkék, rózsaszín vagy barna héjúakat teremt. Hogyan? Ez a protoporfirin IX festékanyagnak köszönhető, amely a tojáshéj piros, barna színárnyalatáért és nagyobb szilárdságáért felelős. A biliverdin IX viszont kékre és zöldre festi a tojáshéjat és védi a tojást a szabad gyökökkel szemben. Ezeket a festékanyagokat a méhfal mirigyei termelik és védik a tojást az ultraibolya sugarakkal szemben.
Rekordok a tojás életéből
A legsúlyosabb tyúktojás 454g volt. 1956-ban az amerikai New Jersey-ben tojta egy tyúk - dupla sárgája és két rétegű tojáshéja volt. A legnagyobb átmérőjű tyúktojás mintegy 23 cm-nek mutatta magát. 2010-ben egy Harriet nevű brit tyúk tojta. A tojásevés világrekordját az amerikai Virginia állambeli Sonya Thomas tartja.