A kalciumról kevesen tudják továbbá, hogy az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag, amelynek közel száz százaléka a csontokban található meg. A fogazat és a csontok általános felépítése mellett a kalciumnak azonban döntő fontossága van az izmok, a hormonképződés, az idegrendszer, a véralvadás, illetőleg a vérnyomás szabályozásában, de néhány kulcsfontosságú enzim megfelelő működéséhez is elengedhetetlen a kalcium megfelelő mennyiségű jelenléte a szervezetben.
A vér kalciumszintje leginkább a táplálékból felvett kalcium mennyiségétől függ, illetőleg a gyomor és bélrendszeri felszívódástól, valamint a vizelettel való kiválasztástól. A kalcium- illetőleg foszforegyensúly legfőbb szabályozói a mellékpajzsmirigy hormonjai, valamint a D-vitamin. A szabályozási folyamat apró elváltozása vagy károsodása a vér kalciumszintjének krónikus lecsökkenését eredményezheti.
Az alacsony kalciumszint nem mindig jár tünetekkel, de az alapbetegségek néhány tünete gyanús lehet ezen a téren. Ilyen betegségek például a szürke hályog, az agyi törzsdúcok meszesedése vagy az idült candidiasis, amelyek a fentebb felsorolt betegségek mellett szintén a kalciumhiányból következhetnek.