Németország legészakibb része kevésbé ismerős a magyaroknak, pedig ha jön egy szép hétvége, Hamburgból és a környező településekről mindenki útnak indul, hogy legalább két napot itt töltsön. Hófehér homok, sosem látott kék színű tenger, különleges strandkosarak várják az embereket és "Moin, Moin" - így köszönnek még az idegennek is.
Az Északi-tengertől néhány kilométerre fekszik Büsum. Az egykori sziget mára összenőtt a szárazfölddel. Bár korábban a szegénység sokakat kalózkodásra vitt, mára csendes településsé változott Büsum. Itt a rákhalászat adta a mindennapi betevőt az embereknek évszázadokon át. A Büsumer Krabben, azaz az észak-tengeri garnélarák mára már világhíres lett. A kikötő legszebb látnivalója a képeslapokra illő világítótorony, programok közül pedig egy hajós kirándulás Helgolandra a legjobb választás. Helgoland neve is azt jelenti: 'föld' - egy sziget a tenger közepén. Mindig frízek lakták, sokáig Dániához tartozott, majd a Brit birodalomhoz. Zanzibárért cserébe szerezte meg Németország, ez az egyetlen igazi nyílt tengeri szigete, stratégiailag fontos.
Fókamentés indul!
Mi jellemzi ezt a vidéket? A rengeteg fóka. A kikötői és a szürkefókák idejük nagy részét a vízben töltik. Pihenni azonban kijönnek a szárazföldre - itt pedig nem csak elhagyatott homokpadokat használnak, hanem néha strandokat vagy más tengerparti szakaszokat is. Ezért teljesen hétköznapi látnivaló, ha a tengerparton vagy a gáton sétálva fókába botlunk Büsumban. A sorsa azonban nem mindegyiknek alakul szerencsésen.
A Watt-tenger partján, egy másik településen: Friedrichskoogban nem egyszerűen fókaparkba mehetünk, itt tudományos munkák folynak, fókamentés zajlik - és ennek a nemes feladatnak része a fókapark. A bevétel a további kutatásokat támogatja, illetve felhívja az emberek figyelmét arra, hogy ezek az állatok mi mindent tudnak. Az egész egy családi vállalkozásból indult az 1950-es években, az elhagyott fókabébiket (az anyjuk vagy elpusztult, vagy az ember elpusztította) fogadták be és nevelték fel. Ma évente 200 magára hagyott és megmentett állatkölyök menekülhet meg a haláltól, így a nyolcvanas évekre ez már nagyobb vállalkozásként üzemel, kinőve a Rohwedder család kertjét és hajóját.
A világ egyik legkülönlegesebb természeti képződménye az Északi-tengermelléktengere: a Watt-tenger Hollandiában, Dániában és Németországban. Híres gazdag és egyedülálló állat-, madár- és növényvilágáról! Néhány évtizede újból megjelent itt a szinte teljesen kiirtott kúpos fóka és az örvös lúd. 2009 óta az Unesco világörökség része. Ez a lapos, fokozatosan mélyülő, homokos-iszapos aljzatú tengerfenéknek az a része, amely apály idején szárazra kerül. A túrákat is az apály idejéhez igazítják.
Honnan ered ez a szokás? A frízek körében népszerű sportnak számít az úgynevezett wadlopen vagyis az iszapséta. A füves, zsámbékos vidékre érkezve hivatásos túravezetők várják a turistacsoportokat. Nyáron cipő nélkül, mezítláb indulhatunk neki a sétának, vigyázni kell azonban, mert a nedves, iszapos talaj helyenként nagyon csúszik. A túravezető ásót is hoz magával, mesél a növényekről, állatokról, majd a szerszámmal a földben rejtőző, sokszor méteres zsinórférgeket emel ki.
Észak-Európa legszebb strandja a Schleswig-Holstein Watt-tenger partján fekvő St. Peter-Ording. A dűnéktől szabdalt tengerparton sokan fürdenek, igaz speciális ruhákban, mert a víz hideg, 12-15 fokos. Mások a vízisportoknak hódolnak, a legtöbben azonban csak sétálnak. A 12 km hosszú szakaszon lehet kutyával trappolni, olyan megnyugtató érzés, olyan szép a táj, hogy nehéz itt hagyni, még akkor is, ha csak a lábujjunk ért a vízbe! Lehet, hogy száz év múlva a klímaválság hatására ez lesz az új Seychelles-szigetek?