11 °C
borús égbolt
2025. május 09., péntek
Gergely

Mit nevezünk valójában testképzavarnak?

2021. január 31.
46.2701
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Brauny profilja, adatai
Brauny
Világszerte egyre több embernek, a statisztikák alapján főként inkább nőknek okoz komoly problémákat a testképzavar, aminek részeként az érintettek hajlamosak teljesen belebetegedni abba, hogy soha nem látják magukat teljesen ideális testalkatúnak. Miután a probléma által érintettek száma folyamatosan emelkedik, ezért a tudomány is egyre nagyobb figyelmet fordít a testképzavar kérdéskörére. Hogy mit nevezünk így, és mi sorolható ide? Az alábbiakban ezt a kérdéskört tisztázzuk!


Mi az oka a testképzavarnak?

A legijesztőbb dolog a testképzavar kapcsán, hogy egyelőre a tudomány sem igazán tudja, mi állhat az egész hátterében, az okok tehát ismeretlenek, ellenben elméletek azért akadnak. Ami biztos, hogy egy mentális problémáról van szó, aminek az egyik kiváltója egy fejlődési zavar lehet, a testünkről alkotott képünk ugyanis gyermekkorban megsérülhet, ami a későbbiekben ilyen negatívumokban jelentkezhet.

Érdekesség, hogy a testképzavarok jellemzően fiatalkorban, többnyire tinédzserkorban alakulnak ki először, kezelésükre pedig egyelőre nincsenek bevált módszerek, a mentális hiányosság nem visszafordítható, élete végéig elkíséri a beteget a jelenlegi állás szerint, ellenben a stabilizálásra, a helyzet romlásának megfékezésére már vannak megoldások, például különféle viselkedésterápiák.


Az anorexia nervosa, a bulimia és az ortorexia nervosa

A testképzavar általánosságban valamilyen táplálkozási zavarokkal jár együtt, így komplett tünetegyüttes állapítható meg esetükben, melyeket az orvostudomány alapvetően három csoportba sorol, így beszélhetünk anorexia nervosáról, bulimiáról és ortorexia nervosáról. Hogy mik ezek?

Az anorexia nervosa az egyik legsúlyosabb mentális betegség a testképzavar kapcsán. Alapvetően egy evési problémáról van szó, melynek a legfőbb jellemzője, hogy a beteg folyamatosan és állandóan nagy mértékű fogyásra törekszik. Mivel rendkívül súlyos állapot, minden esetben orvosi kezelésre van szüksége a páciensnek már akkor, ha testsúlya legalább 15 százalékkal könnyebb, mint a testalkata kapcsán elfogadott átlag. Jellemző a betegekre, hogy éheztetik magukat, mellette pedig a végletekig hajszolják a rendszeres testmozgást, mert állandóan kövérnek látják magukat.


A bulimia ezzel szemben egy olyan evészavar, aminek részeként a páciens hajlamos a túlzott táplálékbevitelre, a falási rohamokra, majd ezt követően a beteg igyekszik mielőbb megszabadulni a bevitt tápláléktól. A legtöbben hánytatják magukat vagy hashajtót vesznek be, de sokan beöntést végeznek otthon vagy veszélyes vizelethajtókat szednek be. Itt is jellemző lehet a falási rohamok közti túlzott éhezés, illetve túlhajszolt mozgás.

Az ortorexia nervosa a fentiekkel ellentétben még nem egy orvosilag elfogadott evészavar, azonban rövidesen erre is sor kerül. Ebbe a csoportba azokat az embereket soroljuk, akik olyan mértékben próbálkoznak az egészséges életmódra való törekvéssel, hogy közben éppen a saját egészségüket kockáztatják vele. Miután napjainkban egyre több az ilyen probléma, a jövőben még biztosan találkozhatunk ezzel a kifejezéssel.
nincs még hozzászólás