Mi az a lupusz?
A lupusz egy gyulladásos eredetű betegség, aminek részeként az ember saját immunrendszere - avagy védekező mechanizmusa - a test saját szervei és szövetei ellen fordul, tehát egyfajta önpusztítást kezdeményez. A szervezeten belül szinte bármit érinthet, enyhébb esetben az ízületeket és a bőrt, súlyosabb esetben viszont a veséket, a tüdőt, a szívet, de akár még a vérsejteket is.
A lupusz tünetei rendkívül eltérőek lehetnek akár betegenként is, hiszen függ attól, hogy a betegség melyik testrészt, szervet vagy szövetet támadta meg. Általánosságban kijelenthető, hogy kezdetben a lupusz állandó és erőteljes kimerültséggel, merevséggel, duzzanatokkal, kiütésekkel, ízületi fájdalmakkal, gyakori lázzal, fogyással vagy elhízással is járhat, de a szájsebek, az erőteljes hajhullás, az elfehéredő ujjak, a gyakori mellkasi fájdalom, a légszomj, a szorongás, a depresszió és a memóriazavar is ide sorolható problémák.
Sajnálatos módon a lupuszos betegek jelentős részénél kialakul kisebb vagy nagyobb mértékű vesekárosodás, így ennek is köszönhető, hogy Selena Gomeznek a viszonylagos korai felismerés ellenére is szervátültetésre volt szüksége. Ez azonban még nem minden, az esetek 80 százalékában a gyakori fejfájás, a zavart gondolkodás, a memória fokozatos elvesztése és a depresszió is előfordul, de mivel egy rendkívül összetett betegségről van szó, ezért szinte bármilyen elképesztő tünetet produkálhat. Növeli például a rák kialakulásának kockázatát, de csontritkulást és érelmeszesedést is előidézhet, terhesség során pedig növeli a vetélés kockázatát.
A lupuszt nem lehet meggyógyítani, de modern gyógyszerekkel ma már egészen jól szinten tartható a probléma, noha ehhez szükséges a korai felismerés. Hatékonyak a nem szteroid típusú gyulladásgátlók, de az orvosok rájöttek, hogy a malária ellen használt gyógyszerek is jók ebben az esetben. A súlyosabb lupusz kialakulásakor sokszor alkalmaznak úgynevezett immunszupresszív szereket, amelyek viszont alkalmazásuk miatt hosszabb távon komoly mellékhatással járnak. A lupusz gyógyítása kapcsán jelenleg az őssejtek beültetésével kísérleteznek úgy, hogy újra felépítsék a betegek immunrendszerét. A lupusz komplett életmódváltást követel a betegtől, akinek törekednie kell a sok pihenésre, a sok testmozgásra és az egészséges táplálkozásra egyaránt.