A kutatók bebizonyították, hogy a hosszabb ideig fennálló alvásgondokkal idő előtti leépülés, mentális problémák, de súlyosabb esetekben akár még Alzheimer-kór is kialakulhat. A vizsgálat eredményei fényt derítettek továbbá arra is, hogy az alvási problémával küzdők esetében kétszer olyan gyakrabban fordul elő gondolkodási vagy koncentrációs zavar, mint azoknál, akik többet és nyugodtan alszanak.
A kísérletek során 15,000 nőt kísértek figyelemmel 14 éven keresztül, és az eredmények kimutatták, hogy azok, akik napi 5 óránál kevesebbet vagy 9 óránál többet aludták, egyaránt rosszabb mentális képességekkel bírtak, mint azok, akik átlagosan hét órát aludtak aktívan egy nap.
A legrosszabb mentális aktivitást azoknál a pácienseknél tapasztalták a kutatók, akiknél elsősorban a kor előrehaladásával drasztikusan lecsökkent az alvásigény napi két óra alá. A tudósok feltételezései szerint az alváshiány és az idő előtti leépülés közötti összefüggéseket a cirkadián ritmikus megváltozása okozza, ami rendkívül negatív hatással van a mentális funkciókra, legyen az gondolkodás, visszaemlékezés vagy általános tudatállapot.
Aki tehát szeretné megőrizni idősebb korában is mentális frissességét, az gondoskodjon a pihentető és kiadós alvásról.