14 °C
kevés felhő
2025. április 27., vasárnap
Mariann, Zita

Mikulás szokások a világ minden tájáról

2021. december 04.
71.7161
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Szofi Kakuk profilja, adatai
Szofi Kakuk
Napokon belül bekopogtat a Mikulás az ablakunkban, hogy elrejtsen némi édességet és netalántán virgácsot is a kiscipőbe, amit a gyermekkori hagyományokhoz híven sokan még felnőttként is megpucolnak, így várva egy kis apró tőrődést a szeretteiktől. A Télapó érkezését azonban számos kultúrában máshogy értelmezik és ünneplik. Van ország, ahol akkora kultusza kerekedett, hogy dollármilliárdos bizniszt épült rá, ami alapjaiban meghatározza a karácsonyi hangulatot, a dekorációs trendeket és úgy eleve az ünnepi hangolódás több pontját is. Ennek kapcsán arra gondoltunk, hogy 1-2 érdekességet összeszednénk a világ körül és elmeséljük azokat, hogy ezáltal is még több kultúrális szokás tudatában lehessünk. Kezdjük is rögtön a kenguruk földjével a sort.


Ausztrália

Ausztráliában nem a rénszarvasok az igazi sztárok, hanem a kenguruk, akik az általános mese helyett mindenben segítik a Mikulást és a szánhúzási feladatokat is ellátják. A kenguruk földjén a nyári szünet idején kopogtat a Santa Claus, aki a vastag, puha, piros bársonyruhája helyett sokszor szörfös pólóban, strandpapucsban és egy lenge öltözetben tűnik fel a tömeg kellős közepén.


Dánia, Németország és Hollandia

A majdhogynem szomszédos Németországban hatalmas különbség nincs tradícióban. A németeknél is jár a csokicsomag a csizmácskába, ám a virgács helyett széndarabokat adnak azoknak a kisgyermekeknek, akik az év során igazán rossznak minősültek.

Dániában a Julemanden hozza az ajándékokat, akinek a manók a legnagyobb segédei. A gyermekek tejet és rizspudingot tesznek ki viszonzásként a konyhapultra, ám édességek is előfrodulhatnak, azt remélve, hogy majd a Mikulás megduplázza a megevett édességeket.

Hollandiában a Télapó ünnepe sokkal nagyobb volumenű, mint a karácsony. A gyerekek Sinterklaas csokifigurákat kapnak és készülnek arra, hogy december 5-én meglátogassa őket Szent Miklós. Sinterklaas piros püspöki ruhában díszeleg és egy csodás fehér lovon ül, amit a fővárosban sokszor felvonulásokon is bemutatnak.


Amerika

Amerikát talán a legkevésbé sem kell túl részletesen bemutatni, hiszen a Mikulás december 25-én érkezik és a gyerekek tűkön ülnek, hogy kora reggel már bontogathassák az ajándékaikat a fa alól. A kicsik előző este tejet és kekszet tesznek ki a vendégüknek, sok esetben répakarikákat is a rénszarvasoknak.

Leveleket írnak a kívánságaikról, majd címezik az Északi-sarkra. A tiszta kiscsizma helyett a kandalló fölé aggatott zokniba várják a szebbnél szebb játékokat és édességhalmokat, amiket aztán a következő napokban szinte le sem tesznek.

Japán

Japánban az elmúlt évtizedekben egyre nagyon kultusza van a karácsonyozásnak, ennek pedig az az oka, hogy nagyon szeretnek ajándékozni, így minden alkalmat igyekeznek megragadni. Az ázsiai országban az ottani Mikulást a keresztényeknél Hotei-osho-nak hívják, aki egy buddhista szerzetes. A hagyományok úgy tartják, hogy a Télapó japán megfelelőjének hátul is van szeme, így a gyermekek még inkább igyekeznek jól viselkedni, hogy biztosan kapjanak néhány apróságot tőle. A nem keresztény gyermekeknek azonban nem Hotei-osho, hanem Santa Claus ad ajándékokat amerikai mintára karácsonykor.
4 hozzászólás

Pocok

3 éve, 8 hónapja és 6 napja

A legjobb szerintem nálunk van.

válasz erre

Mariann

3 éve, 8 hónapja és 6 napja

regeena írta:
Érdekes cikk, bár azt hittem több érdekesebb országot mutatnak be. Pl az ázsiai régi érdekelt volna.
Máris javítottunk ezen! mosolygó smiley Már Japánról is olvashattok.

válasz erre

Tekla

3 éve, 8 hónapja és 6 napja

Amerika nem érdekes, azt mindenki ismeri. De a többi viszont jó.

válasz erre

regeena

3 éve, 8 hónapja és 6 napja

Érdekes cikk, bár azt hittem több érdekesebb országot mutatnak be. Pl az ázsiai régi érdekelt volna.

válasz erre