Régóta tartasz pártanácsadást. Honnan jött a könyv ötlete?
A Jaffa Kiadóból Rados Richárd invitált egy beszélgetésre, és sikerült egy olyan hasznos könyvötlethez eljutnunk, amire mindketten igent mondtunk. A könyv segítség azoknak, akik szeretnék tisztábban látni a saját, a társuk, és a párkapcsolatuk működését. Vagy azért, mert nem érzik jól magukat benne, és javítani szeretnének rajta, vagy azért, mert még jobbá, tartósabbá szeretnék tenni a kapcsolatukat és ehhez keresnek elméleti és gyakorlati információkat.
Miben másabb egy könyv, mint egy személyes találkozás?
Előnye, hogy bármikor előkapható, és újra és újra elolvasható az éppen aktuális rész. Hátránya talán az, hogy ha kérdések merülnek fel az olvasóban, nem tudja feltenni, míg egy szakembernél azért még a könyvben leírtaknál is személyreszabottabbá lehet tenni a tanácsadást.
restaurálási móddal, amiből mára párkapcsolati program is lett?
A kincugi (a törött kerámia javításának japán művészete - a szerk.) jól szemlélteti, hogy nem kell mindent kidobni, ami hibás lesz. Úgy is lehet valami értékes és jól használható, hogy javítottak rajta. A kapcsolat javításába tett energia az aranyfesték, ami szép mintát adva megtartja az edény hasznosságát úgy, hogy még emeli is az értékét. Szépen szimbolizálja a megjavított kapcsolatokat.
És akik nem javítani akarnak, hanem tovább lépni?
Több pártól hallottam már, hogy ellenérzésük van a kapcsolat javításával, hiszen az már olyan "izzadtságszagúvá válik", pedig egy javítható kapcsolatban sok szép emlék, érték van, amire építhetnek a felek. Ott vannak a szép remények, ami miatt egymást választották annak idején, volt egy elképzelt jövőképük, hogyan fognak együtt megöregedni és várni a szülői házba a már felnőtt gyerekeket és azok családjait. Elképzelték, hogyan fogják letenni ezek alapjait a mindennapokban, miként élik meg a biztonságot, a törődést, a figyelmet egymás mellett.
Az élet azonban hoz krízishelyzeteket, előre be nem tervezett élethelyzeteket, amire kellő információ hiányában automatikusan, akár régi, rossz minták alapján reagálnak, és mélypontra kerül a kapcsolatuk. Az új gondolatok, az új szokások azonban képesek hidat képezni kettejük közé, hogy újra összekapcsolódhassanak, immáron egy tudatosabb, fejlesztett kapcsolatba érkezve.
Az emberek a boldogságot keresik, mit jelent ez a te megélésed szerint? Hogyan
dönthető el, hogy az öröm, elégedettség vagy boldogság érzete van jelen a kapcsolatban?
Az emberek már régóta keresik a boldogság kulcsát. Vannak, akik a körülmények tökéletes összeállásában vélik megtalálni, míg mások a belső világuk egyensúlyában. Az a fajta Paradicsomi, semmi nehézség nincs az életünkben boldogság nem hiszem, hogy létezik. Azonban, ha megismerjük, hogy mi a saját szabályunk az élethez, milyen értékrend van bennünk, mitől tudjuk jól érezni magunkat, hogyan tudjuk maximálisan felhasználni azt a tehetséget és adottságot, ami bennünk van, akkor sok boldog pillanatot fogunk megélni.
Számít, hogy miként értelmezzük a helyzeteinket, negatív vagy pozitív lencsén keresztül fókuszálunk-e rá?
A boldog élethez szükséges, hogy normalizáljuk az emberi kapcsolatainkat, az abban való működésünket, és képesek legyünk megnyugtatni, támogatni, biztatni magunkat, ha szükséges, hiszen kívülről nem mindig tudjuk megkapni mindezt. Nem azt tartom feltétlenül fontosnak, hogy megnevezzük, most öröm, elégedettség vagy boldogság-e az, amit érzünk, hanem hogy jól legyünk. Amikor nem a negatív érzelmi világ uralkodik rajtunk, nem a hiányokra koncentrálunk, hanem elégedetten kiegyezünk a jelenünkkel, miközben teremtjük azt, amit szeretnénk megélni.
Emberként talán az a legtöbb, amit tehetünk a saját boldogságunkért, hogy megismerjük és alkalmazzuk ezeket és megengedjük magunknak a túlagyalásból való kilépést, hogy valóban jól legyünk, itt és most.
A jó vagy rossz szex mennyiben befolyásolja a kapcsolatot?
A rossz szex romboló hatással bír a kapcsolatra, mert valószínű, hogy abban nem jelenik meg az odafigyelés, a másikra hangolódás, az őszinteség, a vágyakozás. Egyes párok úgy fogalmazták ezt meg, hogy kényszerből feküdtek le a párjukkal, mert így akkor nem lesz konfliktus. Ám mivel bennük nem a saját maguk és a társuk boldoggá tétele dominált, hanem a félelem a konfliktustól, így ezek az alkalmak még jobban eltávolodást okoztak.
A nyári időszak - a közös nyaralás hogyan hat a párkapcsolatokra?
Szép tapasztalat lehet a közös nyaralás, ha már a helyszín és a programok kiválasztásában is mindkét fél részt vesz. Fontos, hogy ne csak az egyik felet terhelje ez a feladat, illetve, hogy olyan időtöltéssé válhasson, amelyben a párok közösen hoznak meg döntéseket.
A most megjelent könyved párkapcsolatjavító, és egy tíz hetes programot tartalmaz. Hogyan épül fel?
A könyv egyfajta munkafüzet, amelyet, ha együtt olvasnak a párok, mindkettőjük számára szolgál felismeréssel a saját és a párkapcsolati működésüket illetően. Ha csak az egyik fél tesz energiát abba, hogy elolvassa, akkor neki lesz nagyobb rálátása arra, hogy mi hogyan alakult ki a kapcsolatukban, milyen tényezők befolyásolták azt, ahol most tartanak. Az olvasó kötődési stílust, párkapcsolati működést, gátló hiedelmeket feltérképező feladatlapokat talál a könyvben, ami segíti a helyzet értelmezését, és iránymutatásként is szolgálhat adott esetben a problémás területek felszámolásához. A 10 hetes program minden hétre új feladatokat tűz ki a pár számára.
Milyen főbb témákat érint a könyv?
A már fentebb is emlegetett kommunikációt, értő figyelmet, a szeretetnyelvek használatát, közös célok lefektetését, a bizalomépítést. Minden téma befejezésével kérdéseket találnak a párok a könyvben, amelyek megválaszolásával ráláthatnak arra, hogy mi ment jól, mi az, amin változtatniuk érdemes. Információt kapnak a másik félről anélkül, hogy minden nap erőltetetten a kapcsolatukról beszélnének.
Hogyan hat a kapcsolatra az Újra igen?
Ha elolvassák közösen a könyvet és még a feladatokat is elvégzik, akkor már azzal erősödhet a kapcsolat, hogy mindketten azt érzik, a kapcsolatuk fontos a társuk számára, energiát és időt invesztál abba, hogy közösen fejlődhessenek.
Elég sok van, de néhányat megemlítek: alá-fölérendeltség, a stresszkezelés hiánya, a mérgező kapcsolat a szülőkkel, a felek bántalmazó viselkedése, a fejlődésre való nyitottság hiánya, az elégtelen kommunikáció, az önreflexió hiánya, az aránytalan feladatmegosztás...
Laskai Nelli: Újra igen! - 10 hetes párkapcsolatjavító program, hogy újra jó legyen otthon lenni
A krízisek a párkapcsolatok szerves részei. A szakítást vagy a válást nem ezek megjelenése okozza, hanem az, ha a párok nem tudják a kihívásokat megfelelően kezelni. Ha úgy érzed, meggyengült az elköteleződésetek egymás iránt, ha gyötör a kérdés, hogy vajon érdemes-e megpróbálnotok megjavítani azt, ami egyre rosszabbul működik, vagy csak szeretnéd megerősíteni a kapcsolatotokat, felkészülve a jövő konfliktusaira, akkor ez a könyv neked, nektek szól!?Az olyan fontos elméleti témák mellett, mint például a kötődési minták, a hatékony kommunikáció, a szeretetnyelvek jelentősége, az egyéni működést meghatározó hozott mintázatok, valamint a szex nélküli kapcsolat, a hűtlenség kezelése, a csalódottság feldolgozása és a megújulás folyamata, a könyv a kapcsolatotok állapotának feltérképezéséhez szükséges kérdéssorokat, valamint tematikus feladatokat tartalmaz, amelyek elvezethetnek a harmonikusabb és boldogabb párkapcsolat megteremtéséhez.
A 10 hetes párkapcsolatjavító program minden hétre új témakört segítő gyakorlatokat kínál, eszközöket és stratégiákat adva a kezedbe, hogy megérthesd a magad, a párod és a kapcsolatotok működését, és közös erővel felül tudjatok kerekedni a nehézségeken, újra egymásra találjatok, és megélhessétek a szeretetteljes mindennapokat. Forgasd haszonnal a könyvet, és mondj igent a kapcsolatod új, boldogabb verziójára!
A könyv a Jaffa Kiadó gondozásában jelent meg.