Kevésbé ismert tény, hogy Törökországot az Európa Tanács az olajfa útvonal részeként ismeri el, hiszen az ország szinte minden régiójában folyik olajbogyó-termesztés. Az Égei-tenger partvidékén Balikesir, Izmir, Manisa, Aydin és Mugla tartományok a legfontosabb központok. Az olajfa-útvonalon az első megálló az Adatepe Olajbogyó és Olívaolaj Múzeum Çanakkaléban, ahol végigkövethető az olívaolaj készítésének útja.
Lehet műemlék egy fa?
Manisában, Kirkagaç városában található a világ egyik legidősebb, még mindig termő olajfája. A 1650 éves fát 2013-ban műemlékké nyilvánították. Ízmirben, az Égei-tenger gyöngyszemében, szintén számos ősi olajfával találkozhatunk, különösen Selçuk, Seferihisar, Urla, Çeşme és Karaburun környékén. Urlában a Köstem Olívaolaj Múzeum 4000 év olajfa-termesztési történetét tárja fel. Délre haladva Aydin tartomány 25 millió olajfájával várja a kíváncsi turistákat, itt még múzeumot is szenteltek a témának: az Oleatrium Múzeumban mélyebben megismerkedhetünk az olajfa történetével.
Az olajbogyók júniusban virágoznak, és nyár végéig érnek meg, majd ősszel megkezdődik a szüret. A szüret hagyománya több száz éve hozza össze a családokat, közösségeket és látogatókat, hogy közösen ünnepeljék az olajbogyót. Az Égei-tengeren hagyományosan kézzel szedik az olajbogyót, amely megőrzi a termés minőségét, miközben mély kapcsolatot ápol a földdel és a munkával.
Az olívaolaj csodája: az asztalra kerülő egészség
A leszedett olajbogyók helyi malmokba vagy üzemekbe kerülnek, ahol azokat igyekeznek minél gyorsabban préselni, és rögtön palackozzák a magas minőségű olívaolajat. Az olívaolaj központi szerepet játszik az égei-tengeri konyhában, felerősítve az ételek ízét. Az olívaolajjal készült ételek, mint például az articsókák és a cukkinivirágok, egészségesek és ízletesek, kihangsúlyozva a friss összetevők ízét.