Bár egy egészséges szervezet tudja a dolgát: a kiválasztó szervek dolgoznak serényen, és kivezetik belőlünk a salakanyagokat. Jó azonban, ha főleg tavasszal megtámogatjuk a vesénket, májunkat és végzünk egy tisztítókúrát, ugyanis a modern étkezésnek köszönhetően szervezetünkben könnyebben felhalmozódnak a salakanyagok, melyeket érdemes időről-időre kitisztítani. Ehhez nem szükséges drága étrendkiegészítőket beszerezni. Íme néhány egyszerű tipp a tavaszi méregtelenítéshez.
Az emberek a tél és a nehéz ételek fogyasztása és a kevesebb mozgás után mindig is vágytak arra, ahogy a természet, ők is megújuljanak. A különböző böjti időszakoknak ez volt az egyik oka, a másik, hogy kevesebb élelem volt, várni kellett még a különböző zöld terményekre. Hamar felfedezték azonban, hogy ami először bukkan elő a földből, annak különleges ereje van. Érdemes használni az ősi praktikákat, főleg, ha úgy érezzük: könnyebben elfáradunk, karikásak a szemeink, hiába alszunk 7-8 órát, kialvatlanul, lomhán ébredünk. Puffadunk, nehezek a végtagjaink, lelassul az anyagcserénk, esetleg székrekedés okoz problémákat.
Az ibolya nemcsak jó illatú
A tavasz első virágai között találjuk az ibolyát, nem csoda, hogy minden korban megbecsülték és hamar kitapasztalták, mire is jó. Az ókorban Plinius is említi fájdalomcsillapító hatását, ő a köszvényes betegek kezelésében tartotta hatásosnak. Főzete köptető hatású, a középkorban már lejegyezték, hogy a gyökeret és a gyökértörzset légcső- és hörghurut ellen kiváló.
A levelet és a virágot nyugtatóként is alkalmazzák. Szedjünk ibolyát, mossuk meg, majd tegyük mézbe, így megkapjuk
nyálkaoldó, idegnyugtató, a magas vérnyomást csökkenő hatását. Egy-két hetet persze várjunk, míg fogyasztani fogjuk, és azon se lepődjünk meg, hogy a színe halványodni fog, és a teste összetöpörödik. Minden tudását a mézbe adja át, és persze nem kell belőle kipiszkálni, nyugodtan együk meg!
Csípős, de hatékony csalán
A csalán, bár sokaknak csak a rossz emléket idézi fel, hiszen csíp, és e mellett hólyagosítja a bőrt, számos
előnyös tulajdonsággal bír valódi titkos fegyver tavasszal! Leginkább arról ismert, hogy
vízhajtó tulajdonsága van, salaktalanít, tisztítja a szervezetet és csökkenti a gyulladást. E mellett bizonyos bőrbetegségeket is jól gyógyít. Tisztítja a vért és a vesét. Azok, akik vesekőképződésre hajlamosak, ne csak tavasszal fogyasszák!
A csalánt gyakran használják az
ízületi gyulladás és a reumás panaszok tüneteinek enyhítésére, hiszen a csalánszőrzet fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. Kesztyűben mi magunk is gyűjthetünk csalánt, mindig arra figyeljünk, hogy a környezete tiszta legyen, ne járjanak arra autók. Ha ennél kényelmesebbek vagyunk, akkor vegyük meg drogériában, olcsó gyógynövények közé tartozik. A szárított leveleket és virágokat forró vízbe áztatva finom gyógyteát készíthetünk, míg leveleit, szárát és gyökereit megfőzhetjük és levesek, de akár turmixokhoz is adhatjuk.
Szép a virága, különleges az ereje
A pitypang, vagyis a
gyermekláncfű nem gyom! Sokan szeretik, ahogy a sárga virága virítani kezd a kertben, mások tövestül kirángatnák a gyepből. Ez az értékes gyógynövény nagyon hamar megjelenik, és nagyon sok gyógyhatású összetevővel rendelkezik, ami a tavaszi méregtelenítés folyamán fontos a szervezet számára. Ahogy az ibolya, ez is közismert az ókor óta, akkor elsősorban
béltisztításra használták fel, és vízhajtó hatása miatt kedvelték.
Szinte minden része alkalmas arra, hogy elfogyasszuk: levele kiváló salátának, virágjából lekvárt és szörpöt lehet készíteni. Rendkívül gazdag
A-, B-, C- és D-vitaminokban, nagy mennyiségben tartalmaz kalciumot, káliumot és antioxidáns flavonoidokat. Ha méregteleníteni akarunk, mindenképp próbáljuk ki, hiszen ösztönzi a májat, a vese működését, az epét is megmozgatja, képes az egész nyirokrendszert áttisztítani. Ami mindhárom növényre igaz: ha tehát fogyasztunk belőle,
lehetőleg reggel, éhgyomorra tegyük. Ha a tea langyos, meleg, akkor 3-4 dl valóban hatni fog az anyagcserénkre, és segíti a vese működését. Kávé helyett gyógyteát inni nem kis lépés az egészségünk érdekében.