A kerti munkákat mindig a szemrevételezéssel érdemes kezdeni: mi történt az alatt a néhány hónap alatt, amíg nem voltunk aktívak? Ha a szél behordta a kertbe a faleveleket, letört néhány ágat, gyűjtsük össze! Ha már nem jósolnak fagyokat, akkor a fagyérzékeny növények tövéről eltávolíthatjuk a védekezésképpen oda hordott levelet, földet. Elindulhat a metszés, kivéve azokat a fákat, cserjéket, amelyeket csak korai virágzásuk után szabad: ilyen az aranyeső, aranyvessző, babérmeggy.
A rózsa és a szőlő korán kezd rügyezni, őket vegyük előre, majd jöhet a nyári orgona, a nyári gyöngyvessző vagy a hortenzia. A kert szinte áhítozik az új után, a tavaszi ültetéseket mindenképp a fagy elmúltával kezdjük meg. A nyáron és ősszel virágzó növényeket, hagymás, gumós virágok ültetése is hamarosan következhet. A fákat is most érdemes ültetni, nyáron lesz idejük megerősödni, azonban mindig gondoljunk a helyigényükre, mekkorák lehetnek 4-5 év múlva! A tavaszi teendők egyik legfontosabbika, hogy a növények tápanyagigényét kielégítsük - használjunk tápoldatokat és trágyát. Az intenzív növekedés, a virágzás miatt nagyon fontos, hiszen minden erejüket erre fordítják. Meghálálják majd a gondoskodást, az biztos!
A balkonon hagyott, hideget, mínuszokat is elviselő növények elszáradt részeit vágjuk le, frissítsük fel a növényeket, bár őket lassan felválthatják a tavasziak! A kankalin (primula) nagyon kevés törődéssel is jól érzi magát, egyedül a tűző napfényt nem tűri jól. Az ázsiai boglárka az egyik legnépszerűbb virág. Nem hiába: nagy és telt, színes virága van, gondozást azonban nem sokat igényel. A szélvédett, félárnyékos helyet kedveli.
A százszorszép márciustól virágzik, jól tűri a fagyot, nem kényes. A kék gyöngyike nagyon hálás, gyorsan szaporodik, igénytelen és nem magas növény. Az illata is nagyon finom. A muskátlit, a leandert a csalogató melegre sem vigyük ki, egy hét után is fordulhat úgy az időjárás, hogy hirtelen fagy lesz. Bőven ráér május elején kikerülniük, és addig hadd élvezzék a lakás, a lépcsőház vagy a téli kert védelmét.
A magunk termelte a legjobb!
Ha csak kevés helyünk van, és balkonon vagy magaságyásban tudunk majd kertészkedni, érdemes előre kigondolni, mit is szeretnénk. A siker érdekében jobb nem kényes fajtákat választani, olyat, aminek a tenyészideje rövid, így akár elő- vagy utóveteményünk is lehet. Ha kevésbé bokrosodó, nagy helyigényű növényt választunk, jobb lesz a hely kihasználtsága.
Csak májusban és palántáról: a paradicsom, az uborka, a cukkini, a paprika. a pepperoni. A magokat, palántákat a legjobb a piacon vagy gazda boltban beszerezni, a nagyobb áruházakban kisebb a kínálat és nem mindig a legjobb fajtát fogjuk majd ki, az áraik sem mindig versenyképesek. Érdemes a közösségi médiában ezzel foglalkozó csoportokat felkeresni, a hobbikertészek szívesen cserélnek magokat, adnak tanácsokat.
Apropó! Téli zöldségek
A téli zöldségeket sem télen vetjük el, hanem tavasszal. Áprilistól júniusig kell elültetni azokat, amelyeknek hosszú időre van szükségük. Ide tartozik sok káposztaféle: a kelbimbó, a brokkoli, fejes és kelkáposzta. De a sárgarépa, a zeller vagy a póréhagyma is meg fog örvendeztetni minket az év második felében, ha ilyenkor vetjük el.