Húsz méter magasan kerekesszékkel?
Talán kevesen tudják, de az Európában található legmenőbb lombkorona sétányokat német tervezőknek köszönhetjük. Így ha a legjobbakat akarjuk megismerni, kezdetnek olyat válasszunk, ami a tervezőknek hazai, mondjuk a thüringiait, a Hainich Nemzeti Parkban találhatót. Ez Németország legnagyobb összefüggő lombhullató területe, s bár korábban titkos katonai területként tartották számon, mára nagy része nyitott a nagyközönségnek. Az is nagyon fontos, hogy a németek számára az esélyegyenlőség nem csupán egy divatos papírforma, hanem valódi tettekkel alátámasztott hétköznapiság. Ha lombkorona sétány, akkor az élmény legyen mindenkié: használhassa babakocsit toló kismama, idős ember vagy kerekesszékes mozgássérült is.
Az akadálymentesség tervezést igényel, de jó lifttel, széles utakkal tényleg minden megoldható. Ezt egyébként a nemzeti park számos része tudja, minden akadálymentes: az erdei utak, és a mosdók is. Utóbbi egyébként annyira stílusos: benn a hangszóróból madarak csicseregnek, zúg a szél, falevelek jelzik, kinek hová kell mennie. Az itteni bükkerdő tavasztól kezdve lenyűgöző látványt nyújt, a kalandút tíz méter magasságban kezdődik a fák tetején át, és széles ívben fokozatosan emelkedik fel huszonnégy méter magasságig (a torony, ahová külön felmehetünk, negyven méter magasan áll).
Olyan hatalmas, hogy eláll a lélegzeted!
Szlovákiában, Budapesttől 300 km-re, a Magas-Tátra keleti szélén, a Bélai-Tátra lábánál fekvő falu, Zár (Ždiar) az utóbbi néhány évben nyáron is igazán népszerű lett. Itt alakították ki ugyanis az ország egyik legizgalmasabb látnivalóját: a lombkorona ösvényt. Jó hír, hogy a Szepesi Magura Bachleda völgyéből kabinos felvonóval is megközelíthetjük. Az 1150 m tengerszint feletti magasságban lévő lombkorona ösvény hossza, a toronnyal együtt 1234 m, a sétány a fák lombjai felett 603 méter hosszú lett.
A 180 cm széles, végig korláttal és dróthálóval biztosított, kerekesszékkel és babakocsival is kényelmesen járható palló a legmagasabb részen 24 méterrel emelkedik a föld szintje fölé, egészen különleges a fákat ebből a magasságból megcsodálni. Aki szereti a magasságot, szánjon rá időt, hogy az ide épített kilátótornyot is felkeresi. Ez nem lépcsőmászást jelent, a spirálisan kialakított úton kell felsétálni, felülről pedig megcsodálhatjuk a panorámát, jó időben a Magas-Tátra a Lomnici csúccsal is elénk tárul.
A Maros jobb partján a legszebb hazai
A mi kedvenc magyarországi lombkorona sétányunk a makói. Ezt már közel tíz éve fel lehet keresni, és hatalmas fák között lehet a magasban sétálni. A legjobb, hogy az egyes elemek felidézik a városra oly jellemző hagymavilágot, a kényelmesen sétáló részek között akad izgalmasabb, ügyességet igénylő is.