12 °C
enyhe eső
2024. október 04., péntek
Ferenc

Így védjük a fülünk egészségét a téli hónapokban!

2021. december 01.
76.4941
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Szofi Kakuk profilja, adatai
Szofi Kakuk
A téli szélsőséges időjárásnak köszönhetően sokkal fokozottabban oda kell figyelni a megfázás elkerülésére, hiszen a gyulladásos betegségek legtöbbje ilyenkor a fülünkre is rámehet. A középfülgyulladás jelei igen hamar megmutatkoznak, akár egy könnyed, hosszabb ideig tartó huzatban való ücsörgés is előidézheti a betegséget. Ám egy néhány perces szeles, téli séta is komoly gondokat képes okozni felnőtteknél is.


A fülgyulladás leginkább bakteriális eredetű és legtöbbször a fiatalabb korosztályt érintő probléma, de ez nem jelenti azt, hogy a felnőtt vagy az idősebb korosztálynak ne kellene tartani egy-egy hirtelen jövő, kellemetlen jelzéstől. Szerencsére az orvosi segítség mellett vannak olyan házi praktikák is, amikkel azonnal csökkenteni tudjuk a feltörő fájdalmakat. Mindemellett természetesen, minden esetben érdemes ellátogatni egy szakorvoshoz, aki célzottan és hatásosan tudja megszüntetni a fennálló problémát.


Parajdi sós párna

A parajdi só nagyjából 84 különböző ásványi anyagot zár magába, aminek jótékony hatásai a gyulladásos területeken hasznosítva azonnali javulást hoznak. A sütőben felmelegített párna, a fülre helyezve enyhíti a nyilalló érzetet és képes lehúzni a makacs gyulladást is. Azonnali fájdalomcsillapításra remek, ráadásul a test bármely területén alkalmazható.

Gyógynövények: a kamilla, a fokhagyma és a körömvirág

Az uszodákban a klóros víz is sok bajt tud okozni. Mindenki tapasztalhatta már ezt, amikor is a víz teljesen lefolyik a fülkagylón keresztül, ami végül gyulladás formájában tör a felszínre. Ilyenkor a felesleges víz eltávolítása után ajánlott néhány házi praktikát is bevetni, hogy minél gyorsabban enyhüljenek a panaszok. A kamilla virágából készült főzetet a fülbe csepegtetve alkalmazzuk, így gyorsan alább tud hagyni a fájdalom is. A fokhagyma vagy a körömvirág keveréke is ugyanilyen hatást eredményezhet. Hiába szűrik és tisztítják folyamatosan a medencék vizét, ha apró sérülés, karc vagy hámlás van a fülkagylóban a szennyeződések annál gyorsabban képesek megtapadni a felületen és ezzel hosszabb távon is kellemetlenségeket okozni.


A téli szezonban a fülbetegségekre hajlamosaknak javasolt a prevencióra helyezni a hangsúlyt és természetes olajokkal is védekezni a fülgyulladás elkerülése végett. Fürdés előtt néhány csepp olaj meggátolja a víz lejutását, így a későbbi panaszok is elkerülhetőek. Speciális olajkeverékeket lehet patikákban is beszerezni, de a konyhai olívaolaj is a segítségünkre lehet. A vízi sportok szerelmeseinek pedig, célszerű saját füldugót csináltatni, ami teljesen illeszkedik a fülformához. Szerencsére a szezonálisan fellépő fülproblémák többsége enyhe lefolyású és a későbbi szövődmények kialakulása sem túl gyakori.
2 hozzászólás

Zita.Péter

3 éve, 1 hónapja

Fülvédő! Legjobb ötlet. röhögő smiley Bár szerintem nálunk még nincs elég hideg hozzá.

válasz erre

leoni

3 éve, 1 hónapja

Fura, de sosem szoktam védeni télen a fülemet, mondjuk nem is szokott begyulladni, vagy megfázni.

válasz erre