Az elmúlt időszakban kialakult, témához illeszkedő botrányok után úgy döntöttünk, hogy néhány tippel mi is szeretnénk segíteni, hogy szülőként mit is tehetünk a témában prevenciós jelleggel. Ezen kívül azért is, hogy a kicsik már egészen korán felismerhessék ha baj van és merjenek külső segítséghez is fordulni. A legtöbb esetben számos internetes zaklatás vagy bármiféle cyberbullying napvilágra sem kerül, az áldozatok által érzett bűntudat miatt.
A szülő felelőssége, hogy minden esetben tudják azt a gyermekek, hogy hasonlóan, mint a való világban, úgy virtuálisan is vannak olyan emberek, akik bánthatják őket, így bizonyos kor felett el kell kezdeni a kicsiket is tréningezni, hogy fel tudjanak készülni a sokszor váratlan vagy éppenhogy apránként adagolódó furcsa helyzetekre, amik végtére is tragédiával is végződhetnek. A legkisebbek esetében viszont a legjobb, ha korlátozó, záró, kulcsos funkciókat alkalmazunk, amik révén csak az általunk beállított weboldalak köszönhetnek vissza.
Nagyon fontos, hogy a gyermeked erős bizalmi kötelékkel irányuljon feléd és te is felé. Ezzel a mély kapcsolódással ugyanis nagyobb az esély arra is, hogy amennyiben baj van, akkor a gyermek mer beszélni, elmondani az életének azon részleteit is, amit nem feltétlenül osztana meg egy olyan kisgyermek, aki nem ápol túl jó kapcsolatot a szülőkkel és úgy érzi, hogy nincs meg közte és az anya vagy az apa közötti erős kapcsolat, ami lehetővé teszi a teljes őszinteséget.
Fektessük le már az internezetés elején azokat a szabályokat, amiket semmilyen körülmények között nem hághat át a gyermek. Ebben legyen benne a személyes adatainak a kiadása, a lakcím, az iskolája neve, a születési adatai vagy olyan apróságok is akár, hogy mi a kedvenc csokija, esetleg mi az amitől igazán fél. Fontos tisztázni legalább nagyjából ezeknek a tiltásoknak az okát is. Ezzel elkerülhetjük a 'csak azért is effektust' Mindenek előtt, találjunk egyensúlyt, ami által tudatos internetfogyasztóvá nevelhetjük a gyermekeinket!