19 °C
erős felhőzet
2024. szeptember 17., kedd
Zsófia

Három különleges múzeum Európában, amit Neked is látnod kell!

2024. július 27.
71.3891
Nonka22 profilja, adatai
Nonka22
A nyári kirándulások nem csak a tenger mellé csábítják a turistákat, ilyenkor lehetőségünk van arra, hogy felfedezzük az adott hely érdekességeit, különleges múzeumait. Éppen ezért mai cikkünkben mutatunk három olyan múzeumot, amit akár útba is ejthetünk, miközben a vakációt élvezzük, hiszen többségük népszerű nyári turista helyeken található.


A perzselő tűz ellen harcolt

Széchenyi Ödön a legnagyobb magyar, Széchenyi István gyermekeként született, nyughatatlan embernek ismerték. A tűz, amelynek sok város esett áldozatul, hamar a figyelmébe került. Ezt akarta megfékezni, már 1860-ban foglalkozott a témával, később Londonban a kor legjobb tűzoltóitól tanult. Az 1860-as évek második felében nagy erőfeszítéseibe került a Pest-Budai tűzoltóság megszervezése, de ez a tapasztalat is segítette későbbi isztambuli munkáját. Törökországba először 1870-ben látogatott el nyaralás céljából, éppen egy nagy isztambuli tűzvészt követően.

A június 5-i tűzvészben leégett az angol követség háza, az olasz színház, az amerikai és a portugál konzulátus, a francia fürdők, a német szeretetház, az örmény-katolikus és a római katolikus érsekség épületei. A pusztítást látva felajánlotta szolgálatait Abdülaziz szultánnak, amelynek gyümölcse csak 1873-ra érett be. Egy sikeres bemutatót követően - kiütve a nyeregből orosz riválisát - végül megkapta az isztambuli tűzoltóság felállításának feladatát. Ez a misszió a rendkívüli nehézségei ellenére is élete végéig elkísérte. 1880-ban az első keresztény lett, akitől nem várták el, hogy felvegye a muszlim hitet, e nélkül is pasai rangra emelték. 1922-ben bekövetkezett haláláig Isztambulban élt, idős korában is személyesen irányította a tűzoltást. Emlékét, eszközeit ma is nagy tisztelet övezi, ezek egy részét az isztambuli Tűzoltó Múzeumban lehet megtekinteni, amely sokáig az ő nevét viselte.


Tudtad? Széchenyi Ödön itthon is újított: nevéhez fűződik a Budavári Sikló (ennek mintájára Isztambulban is épített egyet a Galata városrészben), és az ő ötlete nyomán valósult meg a budapesti fogaskerekű vasút.

Kettő egy helyen

Ha már mindenképp meg szeretnénk nézni Bledet Szlovéniában, ne hagyjuk ki Radovljicát sem. A kisváros csupa meglepetés, itt akár két múzeum közül is választhatunk! "Radol'ca, honestly sweet" - ez a város szlogenje is lehetne, magában rejti Radovljica nevét, és játszik az angol "honey" azaz 'méz' szóval, ami a helyi méhészeti múzeumra utal. A településen és környékén a mézgyűjtésnek fontos múltja van, de a múzeum nem csupán ezért született meg, hanem azért is, hogy felhívja a figyelmet: a méhek veszélyben vannak. S ha a méhek elpusztulnak, az ember élete is veszélybe kerül - ki fogja a gyümölcsfákat, az élelmet adó növényeket beporozni?!

A hűvös városháza épületben láthatunk valódi kaptárat, a méhek ide-oda röpködnek a kint világ és a zárt otthon között, gyönyörű, festett fából ácsolt méhházikókat, itt ezek szögletesek voltak, festettek rájuk. És persze a növényismertető sem hiányzik, melyik milyen mézet ad. Ha valakit azonban egy darázs csípne meg séta közben, a helyi Patika Múzeumba meneküljön! Ez sokkal nagyobb, mint amiről a picike ajtó árulkodik, belül pedig igazi kincseket lehet felfedezni. Alkímia és parfümgyártás, gyerekeknek sárkányvíz és angolul játékos feladatok, üvegcsék, mérőedények - a gyógyítás története akár 300 évről korábban. Csodálatos gyűjtemény a szakavatott szemnek.


Tudtad? 2023-ban a Pálfy-Oszkó Méhészet nyári virágméze nyerte el a legjobb vegyesméz kategória fődíját, az idei aranyérmes nevét majd decemberben tudhatjuk meg.

Megnyílt a világ első Nyakkendő Múzeuma

Úgy tartják, az első nyakkendőket nők készítették a mai Horvátországból a Harmincéves háborúba (1618-1648) induló férfiaknak, szerencsét és biztonságos hazatérést jósolva nekik. A horvátok nyakában lévő kendőket látva a franciák, akiknek a zászlaja alatt harcoltak, La Cravat (horvátul: La Cravat) névvel illették őket. Röviddel a Harmincéves háború után, 1667-ben Franciaországban megalakult egy különleges ezred, a Royal Cravates, amelyet a benne szolgáló, nyakkendőt viselő horvátokról neveztek el. A nyakkendőnek a katonaságból a divatba való egyik első átmenetét XIII. Lajosnak tulajdonítják, míg Horvátországban abban az időben a híres költő, Ivan Gundulić viselte. Nem véletlen, hogy a világ első Nyakkandó Múzeuma Horvátországban nyílt meg júliusban.

A kiállítás nemcsak történelmi tárgyakat mutat be, hanem a legmodernebb technológiai megoldásokkal is lenyűgözi a látogatókat. Itt látható például az egyetlen golyóálló anyagból készült nyakkendőt, illetve az idelátogatók mikroszkóp alatt figyelhetik meg a selyemlepke gubókat és cérnákat, valamint ezen kívül egy korhű, lovakat bemutató 3D-s kiállítást felfedezhetnek fel. Ezen túlmenően visszautazhatnak a 17. századba, és elmerülhetnek az évezred egyenruháiban, miközben rácsodálkoznak Juraj Zigman, a híres horvát divattervező innovatív terveire. Zigman együtt dolgozott többek között Beyoncéval, Nicki Minajjal, Rita Orával, Christina Aguilerával és Cardi B-vel, így munkássága világszintű elismerést vívott ki magának.


Tudtad? A nyelvújítás korában Kazinczy Ferencék nyaktekerészeti mellfekvencnek akarták nevezni a nyakkendőt, de olyan vicces és bonyolult kifejezés lett, hogy nem terjedt el, mára pedig el is felejtődött.
3 hozzászólás

Lili

1 hónapja, 3 hete és 1 napja

Nyakkendő múzeum. meglepett smiley Kiégtem. röhögő smiley

válasz erre

Kicsilány06

1 hónapja, 3 hete és 1 napja

De szuper ajánló ismét!

válasz erre

Pocok

1 hónapja, 3 hete és 2 napja

E a horvát nyakkendő múzeum nagyon jó röhögő smiley

válasz erre