Tudod, hogy a rizs is gabonaféle?
Kezdjük rögtön azzal, hogy egyáltalán meghatározzuk a gabonaféléket, hiszen kevesen tudják, de messze nemcsak az árpa vagy a búza, hanem például a rozs és a kukorica is gabonafélének tekinthető. Ezt azért rendkívül lényeges már itt az elején tisztába tenni, mert rengetegen vannak, akik a "gabona" kifejezés hallatán kizárólag a búzára asszociálnak, holott a következőket mind ebbe a csoportba sorolhatjuk:
kukorica
rizs
búza
árpa
cirok
köles
zabrozs
tritikálé (a búza és a rozs keresztezése)
teff (Etiópiában őshonos apró szemű gabonaféle)
Mit nevezünk teljes értékű gabonának?
A teljes kiőrlésű, illetve teljes értékű gabonák manapság meglepően nagy figyelmet kapnak a táplálkozásukra odafigyelők között, azonban mégis csak kevesen tudják, hogy pontosan miről van szó. A teljes értékű gabonából készült ételek attól tekinthetők annak, mert tartalmazzák egy gabonaszem összes ehető részét a korpától kezdve, a csírán át a magbelsőig bezárólag.
Ez azért nagyon előnyös, mert a korpában például rengeteg a rost, az antioxidáns és a B-vitamin, a magbelsőben az egészséges szénhidrát és a fehérje, a csírában, pedig B- és E-vitaminok, valamint magnézium, avagy csupa-csupa egészséges étel. Ha a gabonát finomítják, leválasztják róluk a korpát és a csírát, vagyis a rost és rengeteg értékes tápanyag kvázi a kukában landol.
A zab manapság az egyik leginkább felkapott gabonaféle, ergo könnyű hozzájutni többféle formában, ergo érdemes lehet beépíteni az étrendbe. Hogy miért? Leginkább azért, mert rengeteg benne a béta glükán, mely egy élelmi rost, ami rendkívül jó hatást gyakorol szervezetünkre, ezáltal mindennapi bevitel mellett csökkenti a vér koleszterinszintjét, magas vitamin- és ásványi anyag tartalma mellett pedig nemcsak laktató, hanem egyben egészséges étel is lehet - például reggelire.
Gabonát reggelire!
Merthogy gabonát és gabonaféléket leginkább reggelire ajánlott fogyasztani, hiszen az imént elhangzott alternatívák mellett ehetünk zabkását, köleskását, cukormentes tejberizst jázminrizsből, de érdemes lehet megkóstolni a magyar piacra most betörő granola termékeket is, amelyek extra ropogós müzliként nemcsak elképesztően táplálóak - hiszen teljes értékű zabbal és kalciummal segítik elő a megfelelő napindítást -, hanem mindemellett elképesztően finomak is.
Egy kiegyensúlyozott reggelinek tehát mindig tartalmaznia kell:
teljes értékű gabonát (pl: teljes kiőrlésű kenyeret, péksüteményt vagy gabonapelyhet);
állati eredetű fehérjét, pl: tejet, illetve egyéb tejterméket, vagy valamilyen húsfélét;
zöldséget;
gyümölcsöt;
folyadékot.
Amennyiben a fentiek még nem lettek volna eléggé meggyőző érvek a gabonafélék reggelire való fogyasztása mellett, érdemes lehet kiemelni, hogy a jó minőségű gabonapelyhek minden esetben értékes és egészséges tápanyagok, ezáltal szegények a telített zsírsavakban, ellenben rengeteg vitamin és ásványi anyag található meg bennünk az egészséges emésztéshez is elengedhetetlen rostok mellett. A gabonapelyhek mindezen felül egyfajta "multivitaminként" is funkcionálnak, hiszen B-vitaminnal, kalciummal, vassal és egyéb vitaminokkal, valamint ásványi anyagokkal dúsítottak, így egy kevés tejjel vagy gyümölccsel fogyasztva az egészséges, sőt a kiegyensúlyozott étrend részévé is válhatnak.
Amikor a gabona az ellenségünk is lehet
Persze a tömérdek pozitív tulajdonság mellett fontos kiemelni, hogy a gabonának negatív jellemzői is lehetnek, mégpedig a glutén képében, persze csakis akkor, ha valaki érzékeny rá (egyébként pedig ártalmatlan dolog). A gluténérzékenység értelemszerűen gluténmentes étrendet kíván, amibe azonban kiválóan beleférnek olyan gabonafélék és egyebek, mint a rizs, a kukorica, a szója, a köles vagy a hajdina.