A bőrápolás az arctisztításnál kezdődik, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen kozmetikumokhoz és milyen módszerekhez is folyamodunk, ha az a bőrápolási folyamat kerül a középpontba. Az arcápolásnál, de tulajdonképpen az egész bőr ápolásánál az az elsődleges szempont, hogy kíméletes és opcionálisan aktív hatóanyagokban gazdag termékeket válasszunk. Az arctisztítók esetében ez igen nehéz, ugyanis a kozmetikai piac a reklámokban szereplő szép arcú modellekkel és a csábítónak ígérkező összetevőkkel apellálnak, majd aztán a várt hatás persze a legtöbb esetben elmarad.
A legfontosabb szabály, ha tudatosan akarjuk ápolni a bőrünket, hogy az irritáció esélyét minimalizáljuk és mindig az összetevőlistát vizsgáljuk, ha kozmetikumot akarunk vásárolni.
Ne dőljünk be a bio- és a natúrkozmetikumokról szóló feliratoknak és döntsünk okosan. A gyógynövény alapú tisztítók is hatásosak lehetnek, de nagyon sokféle természetes összetevő is irritációt tud okozni, így nem a legbiztonságosabb megoldás csak ezeknek a termékeknek az előtérbe helyezése.
A hipoallergén vagy az érzékeny bőrre való termékleírás sem fedi le 100%-osan a valóságot. A gyengéd kozmetikumoknak az ismérvei között ajánlott, hogy szerepeljenek bőrvédő összetevők is, ilyen például a ceramid. Ezen kívül a bőr pH értékét sem szabad felborítani, tehát a szappanok és a habzó anyagokkal telepakolt készítmények már eleve a tiltólistán kell, hogy szerepeljenek.
Az arcbőr hidrofil lipidje az, amely ha megbomlik, akkor vízhiány lép fel, amely a kor előrehaladtával nemcsak felszíni problémát képes okozni. A hifrofil lipid tulajdonképpen egy bőrfelszíni emulzió, amely áll egy vizes és egy zsíros fázisból és ezek egyensúlyi helyzete adja az egészséges bőrképet. A túl sok irritáló adalékanyagot tartalmazó arctisztítók fokozatosan bontják meg ezt a réteget és ezáltal sokkal inkább válik érzékennyé a bőr és sokkal könnyebben alakulnak ki bőrproblémák, akár a szebborea egyes válfajai is.
Az arctisztításnak az ázsai kultúrában nagy kultusza van. A nők, de még a férfiak is nagy hangsúlyt fektetnek rá, hiszen a szép és ápolt bőr egyik alapszabálya a tiszta bőrkép. A
'double cleansing' kifejezés is tőlük ered, ők ugyanis minimum két lépésben tisztítanak arcot. Első körben egy olajos bázisú termékkel, amely megfelelően oldja a sminket és a szennyeződéseket is egyaránt. Ezután egy könnyed géles vagy tejes állagú tisztító következik. Amennyiben mi is szeretnénk biztosra menni, érdemes három fázist beiktatni, a micellás vizet, egy olajos lemosót és egy tisztító, géles formulájú terméket is.
A megfelelő összetételű kozmetikumok mellett,
az is fontos, hogy milyen technikával történik az arc tisztítása. A lehető legjobb választás, ha a bőrt nem nyúzzuk, a sminklemosásnál pedig a szempillaspirált és az egyéb festékeket is könnyed, leitatós mozdulatokkal töröljük le. Ezzel meggátolhatjuk a bőr megtörését, ráadásul kevesebb ránc fog kialakulni később.
A parfüm és az alkohol elhagyása mellett célszerű kerülni még a geraniol, a citronellol, a linalool összetevőket és természetesen az illóolajoknál is óvatosan kell eljárni. Az INCI vizsgálatakor a szulfátmentes termékek kerüljenek előtérbe, ugyanis ezek az anyagok képesek kötődni a bőrfehérjéhez, ami miatt teljesen nem moshatóak le a bőrfelületről, így az irritáció fellépése is sokkal valószínűbb. Mindemellett, ezek az összetevők a hormonrendszerre is negatív hatást gyakorolnak.
Összességében a megfelelő arctisztítás minden bőrtípusnak az alapja, amely vászonként funkcionál a későbbi arctisztítási folyamatoknál és a sminkelés esetében is. Amennyiben nem szeretnénk hosszasan elmélyülni ebben a témában, érdemes néhány alapfogalommal legalább tisztába lenni és minden esetben beszerezni néhány top hatóanyagban gazdag készítményt is a kímélő arcápolók mellé, így hosszútávon időt és energiát spórolhatunk meg, amit a bőrünk is meg fog hálálni, ahogyan az idő telik.