Azt már korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy az első felsőoktatásban töltött esztendő a súlygyarapodást tekintve rendkívül kritikusnak tekinthető, hiszen ezzel általában megváltozott, feszítettebb életmód jár együtt. Azt azonban még egyetlen kutatás sem igazolta a múltban, hogy a képzés teljes ideje mennyiben befolyásolja a súlyt.
Egy kutatócsoport erre a hipotézisre alapozottan mintegy 130 diákot vizsgált meg egy négy éves képzés alatt. Az eredmények azt mutatták, hogy a pácienseknek közel háromnegyede - egészen pontosan hetven százaléka - felszedett valamennyi plusz kilót a képzés során, ami átlagosan 5,3 kilogrammos súlygyarapodásnak felelt meg.
A kutatás vezetői elmondták, hogy a főiskolások gyakran távol kerülnek szerető otthonaiktól, kollégiumokban laknak, baráti társasággal élnek együtt, így háttérbe kerülnek olyan fontos tényezők, mint az egészséges vagy rendszeres étkezés, netán a testmozgás, ami egyértelmű előidézője az elhízásnak.
A szakemberek szerint a képzés ideje alatt nem tapasztaltak kiugró eltéréseket, tehát minden évben nagyjából ugyanannyi felesleg kúszott fel a diákokra, ami azt is jelenti egyben, hogy a súlyfelesleg lassan és fokozatosan alakul ki, mindezt pedig legkönnyebben az intézmények egészségtudatosabb szemléletmód-váltásával lehetne elkerülni.