Dan Brown egy relatíve fiatal, de mindenképpen kortárs író, aki jelenünk egyik legismertebb és legsikeresebb tollforgatója. A legtöbben általában A Da Vinci-kód című regény - illetve a belőle készült film - alapján ismerik, azonban sokkal több ő ennél a műnél, amit egyébiránt minden idők egyik legsikeresebb regényének tartanak. Az alábbiakban az ő életét, illetve eddigi munkásságát tekintjük át.
Dan Brown a New Hampshire államban megtalálható aprócska városban, Exeterben született. Édesapja tanárként, édesanyja pedig írónőként dolgozott, így adott volt számára a kultúra, az olvasás és az írás szeretete. Miután 1982-ben leérettségizett a rendkívül neves Phillips Exeter Academy-n, Los Angeles-be költözött, hogy vad fiatalként zenészként, illetve zeneszerzőként próbáljon meg boldogulni. A nyolcvanas évek azonban hamar elmúltak, így 1993-ban visszatért szülővárosába, ahol tanítóként kezdett el dolgozni, majd csakhamar megismerkedett feleségével, aki a történelem és a festészet megszállottja. Az író olyan okos, hogy tagja a Mensa nevű szervezetnek, ami a világ legmagasabb IQ-jával rendelkező embereket tömöríti.
A kilencvenes években, a zenei hóbort legyűrése után kezdett el elsőként az írással komolyabban is foglalkozni, így a művészettörténészet mellett belefogott első könyvének írásába, ami 1998-ban jelent meg Digitális Erőd címmel. Már ezzel a művel óriási sikert ért el, hiszen Brown egészen sajátos stílusa meglepően kiérlelt volt már ekkor is, pergős cselekmény és magas intelligencia jellemezte a művet, miközben stílusilag keverte benne a krimit, a thrillert és a tudományos fantasztikumot is. Itt még csak nyomokban, Angyalok és démonok című következő nagyszerű művében azonban már egyre inkább megjelenik a vallásellenesség is nála, ami leghíresebb művében, a 2003-as A Da Vinci-kódban mutatkozik meg leginkább, amiért sokszor és sokan támadták már, de regényei ennek ellenére is elképesztően sikeresek.
Az író kapcsán érdekesség, hogy nem azért alkot, mert fel akarja nyitni az emberek szemét, esetleg meg akarja váltani a világot, pusztán csak kiváló kikapcsolódásnak és szórakozásnak, egyfajta hobbinak tartja ezt az egészet. A könyvekből befolyó jelentős összegeket így Brown jótékony célokra fordítja, nem él fényűző életet, kerüli a fölösleges pompát és a feltűnést. Kevesen tudják róla, de szereti a humoros írásokat, sőt gyakran ír ilyen stílusú dalszövegeket is. Aktuális regénye - és korábbi írásai - azonban nem erről árulkodnak, ellenben az író népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy Inferno című 2013-as regényét annyira várták, hogy kéziratát a megjelenésig egy elszeparált széfben őrizte egy különleges rendőri csoport.
Dan Brown kapcsán fontos kiemelni, hogy már két művét is megfilmesítették, így A Da Vinci-kód mellett az Angyalok és Démonok is megjelent ilyen formában, és mindkettő rendkívül sikeressé vált. Márpedig az írónak óriási ellenszélben kell dolgoznia, hiszen művei kivétel nélkül vallás- és kultúrtörténeti témákat feszegetnek, a tudomány pedig irreálisnak, következtetéseit történelemhamisításnak kiáltja ki. Mivel azonban napjainkban egyre népszerűbbek az összeesküvés-elméletek, az ezeket kedvelő értelmiség előszeretettel merít ihletet Dan Brown regényeiben.