Ha gyermekünk már betöltötte a 2-3 éves kort, elérkezik számára a hisztikorszak, amikor rájön arra, hogy akaratát képes különféle módokon érvényesíteni, ezáltal amennyiben nem akar még aludni, hiába erőltetjük rá az alvást, abból óriási cirkusz kerekedik majd. Mindez annak ellenére is igaz, ha a pici nem aludt délután, és már éppen nagyon fáradt, sőt mi több, a mi szemeink is ragadnak már, és nincs türelmünk még tizedszerre is elmesélni valamelyik kedvenc történetét.

Ha szeretnénk elkerülni az esti cirkuszt, érdemes egyrészt nekünk is babánkhoz igazítani életmódunkat, illetve életritmusunkat - ez munka mellett nagyon nehéz lesz -, és ne a mi akaratunkat ráerőltetni, hiszen ha nem álmos, ő bizony nem fog aludni, ne is álmodjunk róla. Ha a kicsi délelőtt már nem alszik, inkább kora délutánra tolódik ki az alvás ideje, ezen felül nem igényel többet, mint 8-10 óra alvás éjszakánként, akkor ne is akarjuk már 7-8 órakor ágyba dugni, hanem nyújtsuk el bátran az ébrenlétet - ezzel megelőzve a hisztit. Ez különösen jó megoldás akkor, ha a pici csak ilyenkor tud együtt lenni az édesapával, aki átveheti kicsit a gyermeket, játszhat vele, olvashat neki, míg az anyuka lepihen, vagy éppen rendbe teszi a lakást.
Ami fontos, hogy a lefekvés előtti legalább egy órában maximálisan foglalkozzunk a gyerekkel. Ne legyen sem tévé, sem rádió, sem bármi más, legfeljebb kedvenc zenéi szóljanak halkan. Ha ugyanis gyakran felugrunk és elmegyünk a pici mellől, azzal bizonytalanságot ébresztünk benne, még jobban felébresztjük - hová megyünk, mit csinálunk, mikor jövünk vissza és így tovább -, tehát legyünk türelmesek, kitartóak, maradjunk vele, és találjunk olyan elfoglaltságot, amiből ceremónia válhat, és jelezhetjük felé, hogy elérkezett az alvás ideje.

Éppen ebből következik, hogy a szaladgálást és az ugrándozást már ne erőltessük ilyenkor, inkább vegyünk elő egy kedves kis könyvet, vagy énekelgessünk neki, ringassuk, feküdjünk mellé, de legyen egy olyan megszokott forgatókönyv az este folyamán - kezdődhet akár a fürdetéssel is -, aminek során a gyermek érzi, tudja, már ösztönössé válik számára, hogy ha sor kerül például a mesélésre, akkor utána már nincs ugrálás vagy futkározás, hanem az alvás következik.
Fontos, hogy figyeljünk oda gyermekeink igényeire is! Vannak, akik csak anyukájukkal tudnak elaludni, mások csak fényben, esetleg a szülői ágyon, ahonnan aztán át lehet vinni őket kiságyukba, a lényeg, hogy legyünk egy kicsit rugalmasak, és bár ne legyünk túlontúl engedékenyek, hagyjunk mozgásteret a pici számára. Soha ne legyünk türelmetlenek, ne sürgessük az elalvást, mert minél feszültebbnek érez minket a gyerek, annál nehezebben nyugszik meg annyira, hogy álom jöjjön a szemére.