A New York-i egyetem kutatói többféle márkát és környezetbarát izzóváltozatot megvizsgáltak a bizonyítás érdekében és megdöbbenve tapasztalták, hogy mindegyik jelenleg forgalomba került energiatakarékos izzó, a foszforral borított külső bevonat megsérülése esetén olyan káros UV-sugarakat bocsájt ki magából, ami akár a bőrrák kockázatát is megsokszorozhatja.
Az efféle takarékos égőkre felvitt foszforbevonat ráadásként olyannyira sérülékeny, hogy a legtöbb égő esetén a beszerelést követően már szabad szemmel is látható repedések keletkeznek rajta, holott a mikroszkopikus résekből is áramolhatnak káros UV-sugarak.
A kutatások bebizonyították továbbá, hogy amennyiben egy foszforsérült energiatakarékos izzó 30 centiméteres közelébe megyünk, az egészséges emberi bőrsejtek képesek olyan maradandó károsodást szenvedni, mintha káros napfénynek tennénk ki azokat, a hagyományos égők esetében azonban korábban ilyen problematikát nem figyeltek meg. A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy amíg a tudomány nem talál más megoldást a foszforbevonat kiváltására, addig érdemes olyan lámpatestbe helyeznünk a környezetbarát izzókat, hogy azokat üvegbúra vegye körül.