10 °C
enyhe eső
2024. október 15., kedd
Teréz

Amit feltétlenül tudnod kell a fogamzásgátló tablettákról

2014. augusztus 02.
3.5351
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Brauny profilja, adatai
Brauny
A fogamzásgátló tabletták esetén a készítmény szedésének ajánlott időtartama általában nem kerül meghatározásra. Sokan éppen ezért például olyan alapvető kérdésekre sem tudják a választ ezzel kapcsolatban, minthogy a fogamzásgátló tablettákat vajon meddig lehet szedni? Többek között erre is válaszokkal szolgálunk az alábbiakban más fontos tudnivalók mellett, amelyek a fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatosak.




Noha a köztudatban valamiért az él, hogy a fogamzásgátló készítményeket legfeljebb csak egy-két évig lehet folyamatosan szedni, a valóságban azonban ez egyáltalán nem igaz. Rendszeres orvosi ellenőrzés mellett - tehát laborvizsgálatok és évenkénti rákszűrés - akár hosszú éveken keresztül is szedhetők komolyabb következmények nélkül. A gyógyszert ráadásul amint abbahagyjuk, nagyon gyorsan és nyomtalanul kiürül a szervezetből, ez az oka annak, hogy minden nap - lehetőség szerint ugyanabban az időpontban - kell szedni, máskülönben a védekező hatása megszűnik.

A fogamzásgátló tablettákat azonban érdemes nem csak közvetlenül a gyermekvállalás előtt, hanem egy kicsit előbb abbahagyni, noha az orvosok véleménye is megoszlik a türelmi időről, de a magzat egészsége érdekében célszerű időben felhagyni a szedésével. Fontos, hogy az első készítmény, vagy tablettacsere esetén mindig teljes körű vizsgálat előzze meg a felírást, hiszen például a trombózisra való hajlam vagy a szívbetegség, netán más problémák kizárhatják bizonyos készítmények szedését, így egy vérvétellel mindig ellenőrizni kell a szervezet állapotát.


Sokan pánikba esnek abban az esetben, ha tablettájukat valamiért elfelejtették, vagy elmulasztották bevenni a megszokott időben. Ez nem véletlen, ilyen esetben ugyanis a tabletta elveszíti száz százalékos hatását, ezáltal az adott hónapban érdemes más védekezési módot is választani. Általában amennyiben 12 órán belül a fogamzásgátló pótlásra kerül, nagy valószínűséggel, még nem történhet baj, de fő a megelőzés. Fontos, hogy két tabletta bevétele között ne teljen el több mint 36 óra, így ugyanis a fogamzásgátló hatás biztosan nem lesz teljes.

Fontos beszélni továbbá a tabletta szedése során fellépő vérzészavarokról. Ezek főként olyan esetekben jelentkezhetnek, amikor például elfelejtettünk bevenni egy szemet a megfelelő időben, és egyszerre két tablettával akarjuk pótolni. Akár elfelejtettük, akár dupla adagot veszünk be, testünkben a megszokottaktól eltérő hormonális változások indulnak be, ezáltal megkezdődhet a peteérési folyamat, ami vérzészavarokat okozhat, kimaradást, szivárgást és így tovább. Ez természetes folyamat, nem kell megijedni tőle, de még ez sem jelenti azt, hogy teljesen védve vagyunk a nem kívánt terhességgel szemben, hiszen önmagában a vérzés még nem zárja ki a megtermékenyíthetőség lehetőségét.
3 hozzászólás

Lili

11 éve, 1 hónapja és 2 napja

Cynthia írta:
Az elhízással kapcsolatban mi az igazság? Én úgy hallottam sokaktól hogy nagyon meg lehet tőle hízni... Ez igaz?
Régen szerintem ez igaz volt, manapság már máshogy működnek a hormontabletták. Nem hiszem hogy el lehet tőle hízni. Én legalábbis nem hízok tőle...mosolygó smiley

válasz erre

Cynthia

11 éve, 1 hónapja és 2 napja

Az elhízással kapcsolatban mi az igazság? Én úgy hallottam sokaktól hogy nagyon meg lehet tőle hízni... Ez igaz?

válasz erre

Pillangó

11 éve, 1 hónapja és 2 napja

Érdekes cikk volt. Én nem szedek fogamzásgátlót, valahogy nem érzem egészségesnek. Mégis csak beleszólunk a hormonháztartásunkba.

válasz erre