15 °C
erős felhőzet
2025. május 09., péntek
Gergely

A jövő életmódja: a veganizmus egy szakember szemével!

2022. március 12.
68.5991
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Szofi Kakuk profilja, adatai
Szofi Kakuk
Korpádi Péter vegán mentorként és aktivistaként szeretné mihamarabb felnyitni az emberek szemét arra, hogy az állatoknak is vannak jogai és nem az étlapunkra lettek teremtve. Ma szárnyal a hús- és a tejipar, több tíz évvel ezelőtthöz képest ma például jóval több állati eredetű terméket is fogyasztunk, majdhogynem világszerte. A húsfogyasztás környezeti hatásairól nem is beszélve.


Virágkorát éli a veganizmus is, ám nagyon sokan ugyanúgy nincsenek tisztában azzal, hogy mit is adhat egy olyan életmód, ahol nem az állatok kerülnek a terítékre. Peti története akár a tiéd is lehetne, húsevőként lépésről lépésre tette meg az útjának a kilométereit, hogy ma mindazt a tudást és tapasztalatot, amit vegánként megélt átadhassa egy egészségtudatosabb társadalom javára. Amennyiben mindig is érdekelt, hogy egy húsevő hogyan és miként vesz 180 fokos fordulatot és miben több a teljes értékű növényi étkezés, mint a mindenevő életmód kövesd végig az interjúnkat!


Mi indította el benned a változást, hogy elhagyd az állati eredetű termékek fogyasztását? Mennyire volt tudatos döntés a részedről?

Szerettem volna a lehetőségeimhez mérten a leginkább környezetbarát életmódot folytatni, és azt is tudni, hogy mi a tökéletes táplálkozási mód az emberi szervezet számára, hiszen minden élőlénynek van egy úgynevezett tökéletes étrendje, hogy miből táplálkozzon, hogy elérje az optimális egészségi szintjét, az ember azonban arra lett kondicionálva, hogy a mindenevő étrend a legmegfelelőbb. Viszont ennek következtében ma már annyira fejlett lett a nyugati társadalom, hogy betegebbek vagyunk mint valaha, mert nem a testünk által egészséges ételeket fogyasztjuk.

Én láttam azt, hogy mennyi gyötrelmet és szenvedést tud okozni a nem megfelelő táplálkozás és életmód, így nem akartam beállni ebbe a sorba. A húsevés elhagyása egyfajta megtisztulás volt a testemnek és a lelkemnek is.


Miben volt más ez a vegán életmód a többi próbálkozásoddal ellentétben?

A sok testi átalakulás mellett számos mentális változást is elkezdtem tapasztalni. Ahogy teltek a hetek és a hónapok, úgy lett a hangulatom egyre nyugodtabb és stressz-mentesebb. Valamint sokkal jobban is aludtam. Ezt az állati termékekben, főleg a húsban található hormonok (pl. tesztoszteron, adrenalin) és más erős hatású vegyi anyagok elhagyásának tudom be (pl.antibiotikum, növényvédőszerek), amik nagy mennyiségben halmozódnak fel az állatok zsírszövetben.


Milyen lépésekből állt ez a folyamat?

Először lelkesen kísérleteztem és beleugrottam ebbe az életmódba, mert a vegánság nemcsak az étkezésről szól.. Az elején nem volt könnyű a közvetlen környezetem ugyanis egyáltalán nem értett meg. Ma már felismerem ezt a védekezési mechanizmust, mert minden kapcsolatban, ha az egyik fél gyorsabb ütemben kezd változni, fejlődni, akkor a másik fél megpróbálja automatikusan visszahúzni a korábbi szintjére. A családom pedig féltett is az ismeretlentől.

A kezdetekkor egy skandináv országban éltem, ami már magában új kihívást jelentett és ekkor jött a vegetarianizmus, majd a vegánság is. Voltak pillanatok az utam elején, amikor én is elcsábultam és elfogadtam olyan ételt, ami állati eredetű volt. Viszont tartós átálláshoz kellenek ezek a buktatók is, a határaink feszegetése. A legtöbbünk nem tud egyik napról a másikra hosszú évek vagy évtizedek berögzült rutinjától szabadulni. A mentális és fizikális átalakulás végül egy "játékba" csapott át, amit annyira megszerettem, hogy végül a hivatásomra is ráleltem, mint vegán életmód tanácsadó és állatjogi aktivista.

Véleményed szerint az emberek nagy többsége miért nem hisz a növények erejében? Mi a leggyakoribb oka annak, hogy sokan belevágnak egy növényi táplálkozásba, de végül nem tartanak ki mellette?

Általában az emberek, különösen az évek haladtával, rugalmatlanok lesznek, nem nyitnak új lehetőségek vagy gondolatok felé. Részben ez lehet az oka, hogy nem akarnak váltani. A másik pedig, hogy az állati termékekhez sok tudatalatti program kapcsolódik, amiket nehéz felülírni, pedig teljesen alaptalan reklámelemek. Ilyen például, hogy ?egy igazi férfi húst eszik és 100 kg".

Az ilyen mentális függőségek mellett kémiai függőségről is beszélhetünk, hiszen az állatok húsában található természetesen jelenlévő kémiai anyagok, hormonok, komoly mentális függőséget tudnak kialakítani a fogyasztók számára. Hasonlóan, mint a dohányosoknál. Ezért sokan bele sem tudnak gondolni, hogy elképzeljenek egy étkezést hús és tejtermékek nélkül. Mert egy különös és kellemetlen hiányérzetük keletkezik.
Sokan a fenti okok miatt buknak el, illetve ahogy korábban is írtam, a környezetünk mindent megtesz, hogy lebeszélje őket.


A vegán aktivizmus mit jelent egy átlagos hétköznapon? Szerinted mi a legjobb módja az emberek érzékenyítésének a témát tekintve?

Számomra a hétköznapokban évekig azt jelentette az aktivizmus, hogy hétvégén bejelentett demonstrációkat szervezek az aktivista kollégákkal. Manapság, hogy már egy erdő melletti kis tanyán élek a munkám lett a választott aktivizmusom. Kimondott demonstrációkra csak elvétve tudok eljutni sajnos. Ámbár úgy hiszem, hogy ennek jött el az ideje az életemben. Komoly tömegeket tudok elérni a közösségi média által.

A legjobb módja az emberek érzékenyítésének az az, amire a szintjükhöz képest a leginkább fogékonyak. Van akinek még csak recepteket lehet ajánlani, esetleg táplálkozási tippeket adni, van akinek jöhetnek a környezetvédelmi érvek és van akinek meg már csak meg kell néznie az Uralom c. dokumentumfilmet, mint utolsó lökés.

Az aktivizmus során mi volt az egyik legnehezebb és egyben legsorsfordítóbb pillanatod?

Talán az első demonstrációm. Nagyon izgultam, azelőtt soha nem voltam kapcsolatban a rendőrséggel, nem jelentettem még be gyülekezést. Az a demontráció viszont elindította a dominót az életemben, és utána még sok tucat hasonló rendezvényt szerveztem és jelentettem be. Aztán a közösségi média felületeim és a megkereséseim révén az állat felszabadításnak és a vegán aktivizmusnak is nagyobb teret tudtam biztosítani.


Az ipari állattartás okozza majd a Föld pusztulását? Hogyan vélekedsz a témában?

Nem kizárólagosan, de szerintem nagy részben igen. Sok tudományos kutatás világít rá a kellemetlen tényre, hogy az ipari állattartás az egyik legkártékonyabb ipar az összes közül. Sőt, nagyobb szennyezést okoz a környezetünknek, mint minden közlekedési eszköz a Földön együttvéve. Az első számú ivóvíz szennyező, esőerdő-írtó, óceáni halálzóna kialakító, csak hogy néhányat említsek.

Nem akarok száraz adatok sorolásába belemenni, akit érdekelnek ezek az adatok, azoknak ajánlom a Fenntarthatóság titka c. dokumentumfilmet és a benne szereplő kutatási eredményeket, mert egy életre megváltozhat a véleménye annak, aki megnézi az alkotást. De nem gondolom, hogy ez az ipar egyedül okozná a Föld pusztulását. Sőt, azt is kétlem, hogy elpusztítható lenne a Föld. Inkább a saját fajunk és más élőlények számára tesszük lakhatatlanná. Azt gondolom, hogy hálával és köszönettel kellene viszonyulnunk a természethez, hiszen akármennyire is hajlamosak vagyunk elfelejteni a városi beton dzsungelekben: az erdő az otthonunk és nélküle mi sem létezhetünk.


Az off the grid életmódot kiknek tudnád leginkább ajánlani? Szerinted ennek az életformának mik a legnehezebb pontjai?

Az offgird, azaz árammentes élet volt alkalmazva a Földön kb. 99.9%-ban a történelem folyamán. Független faluközösségekben éltek az emberek, mert ez az emberi, fenntartható és legideálisabb. A városi életben nehéz alapjáraton boldognak és viszonylagosan stressz mentesnek lenni és teremteni, pusztítás helyett. Nem hogy fenntarthatóan élni.

Szóval azoknak tudnám ajánlani, akik érzik, hogy ez a hirtelen keletkezett jólét, nagyon törékeny és sérülékeny, valamint fenntarthatatlan. Eljön az idő, hogy egyszer csak nem fog hozni többet gumiparadicsomot a kedvenc élelmiszerüzletünk kamionja, és akkor mindent az embereknek kell megtermelni.

A nehézsége talán az, hogy le kell adni a luxus igényeket, amikhez hozzászoktunk. Mert a valódi életben, a természetben nem minden úgy működik, mint egy frissen felújított panellakásban. Itt az év bizonyos részében hűvös van, vihar van, sár van, fagy van, rovarok vannak meg erdei állatok. Természetesen van varázsa és gyorsan hozzá lehet szokni a kihívásokhoz. Különösen, ha az ember felkészíti magát ezekre.

Mit üzennél azoknak, akiket a független kutatási eredmények és a számos sikeres, vegán tranzíciók sem lendítettek át legalább egy flexitáriánus étrendre?

Amennyiben valakinek nincs motivációja, hogy váltson, akkor én nem tudok sokat tenni. Maximum elgondolkodtatnám őket, hogy tisztában vannak-e vele, hogy az átlag magyar nyugdíjast alapul véve nem túl rózsásak a kilátásaik. Ha a földért vagy az állatokért nem tudnak váltani, akkor a saját egészségük miatt nagyon ajánlatos lenne lecsökkenteni amennyire csak lehet az állati ételeket az étrendjükben. Mert ha összegyűlik bennünk elegendő elhatározás, akkor lehetséges, hogy hamarosan csodához fogható belső nyugalmat és fiatalosságot tudnak megtapasztalni.
1 hozzászólás

kalifa

3 éve, 5 hónapja és 5 napja

Érdekes interjú. Én egyelőre nem tudok lemondani a húsról, de igyekszem több zöldséget enni.

válasz erre