Szerettem őt
Anna Gavalda regénye ma már klasszikusnak számít. Egy fiatal nő, Chloé magára marad, amikor a férje elhagyja egy másik nő kedvéért, és az apósa vidéki házába menekül. Csakhogy nem az ő sorsa a történet lényege, hanem az apósáé, aki megérti a fiát - megérti a menyét is. A férfi ugyanis évekig élt kettős életet, és ma már úgy látja, gyáva volt elhagyni a feleségét, hogy élete szerelmét válassza. Az éjszakába nyúló beszélgetések egy pohár bor mellett megnyitják azt a titkos létet, amiről eddig senkinek sem beszélt.
Nem azért, mert emlékezni akar, vagy mert így tudna a megcsalt menyének segíteni. Az öngyógyítás folyamatát indítja be, hogy végre kimondja, amit eddig elhallgatott. "Annyira szerettem őt. Annyira szerettem..." - "csak aludni jártam haza, meg hát azért, mert a családom ott lakott" mondogatja, miközben az események láncolata kettős - egyfelől a családjáért a végsőkig kitartó férfit mutat, másrészt egy másikat meghódító férfit. "Hihetetlen volt az a nő..." És mert az egész helyzet olyan valószínűtlenül alakult. Suzanne vagy Mathilde? Paul döntése bontakozik ki a sorokból, és a végére Chloénak is döntenie kell. (Magvető Kiadó)
A vidéki színház fiatal színésznője, Lili beleszeret a híres-nevezetes fővárosi rendezőbe. Ez akár újsághír is lehetne valamelyik bulvár hetilapban, de ez Sándor Erzsi regénye. A helyzet ráadásul reménytelen: a férfi nős, válni nem akar. Lili azonban menthetetlen, amikor a férfi leutazik a városba, akkor csak az övé, és ez illúzió elég ahhoz, hogy belezuhanjon a szeretői státuszba. Az ő belső monológján keresztül ismerjük meg az eseményeket.
Lili pontosan tudja, hogy amit a vidéki kollégák sejteni kezdenek, az is messze van a valóságtól. A lopott órák, egy külföldi út, ahol nem is lehet egymást vállalni, közös fotó nem készülhet, mindig kijózanítja. Néha megoldásnak azt kívánja, bárcsak lelepleződnének, kiderülne ez a sok hazugság, és eldőlne, akkor kit választ a férfi. Mint minden szerető, abban reménykedik, hogy őt, a fiatalabbat, a kívánatosabbat - de az élet újra csak rácáfol a vágyakra. A férfi marad abban, amiből sosem kívánkozott el, vagy ha igen, csak ideig-óráig. (Park Kiadó)
Számos könyv mellett az egyik legfontosabb, ha szerelmi viszonyról van szó, Esther Perel párkapcsolati pszichoterapeuta írása. Az elmúlt évtizedekben több száz olyan párral dolgozott, akiknek a hűtlenséggel kellett szembenézniük.
Miért lépnek félre az emberek, még azok is, akik boldog kapcsolatban élnek? Miért fáj a megcsalás? Mit jelent, mást jelent-e egyes kultúrákban a hűtlenség, másképp ítélik-e meg, ha nő vagy férfi követi el? Létezik megcsalásbiztos házasság?
Lehet-e egyáltalán egyszerre több embert szeretni és főleg: ha megtörtént, megmenthető-e a kapcsolat. Az író számos kérdést feszeget, nagyon őszintén válaszol, példákkal, emberi sorsokkal mutatja be az egyes folyamatokat, akár generációkon át. Szemléletesen indul az egész, egy előadást idéz fel. Amikor ugyanis felteszi azt a kérdést, hogy "csaltak-e már meg téged?" - senki nem emeli fel a kezét, de ha úgy kérdezi, hogy "Volt-e már olyan a környezetedben, akiről tudtad, hogy megcsalták?" - akkor mindenki... A könyv célja azonban nem a mesélés, hanem a megértés a gyógyulás folyamatának segítése. (Cor Leonis Kiadó)