Hogy mi is az a glikémiás index? Tulajdonképpen egy a táplálékok rendszerezésére szolgáló szisztéma, amely a szénhidrátok felszívódási sebessége alapján csoportosítja a különféle ételeket. A cukorbetegek és a dietetikusok számára éppen ezért nyilván nem ismeretlen a kifejezés, de jobb, ha mindenki tisztában van vele, amennyiben meg akar szabadulni a kisebb-nagyobb súlyfeleslegtől.
A glikémiás index tulajdonképpen nulla és száz között osztályozza a különféle ételeket, méghozzá az alapján, hogy azok milyen hatással vannak a szervezet vércukorszintjére. Amennyiben az érték túl magas, az a fogyókúra és egészségünk szempontjából hátrányos, amennyiben alacsony, úgy kedvezőbb.
A glikémiás indexet a Torontói Egyetem munkatársai dolgozták ki még a nyolcvanas évek derekán. A rendszer segítségével kimondásra került, hogy minél alacsonyabb egy táplálék glikémiás szintje, az annál kevesebb glükózt juttat be a szervezetbe az emésztéskor, ezáltal nem emeli meg drasztikusan a vércukorszintet. Ha egy ételnek alacsony a glikémiás szintje, akkor abból a szénhidrátok lassan szívódnak fel, magyarán hosszabb ideig okoznak teltségérzetet, ezáltal nem is hizlalnak annyira.
A legszerencsésebbek azok az élelmiszerek, amelyek 40-es érték alatti glikémiás szinttel rendelkeznek, ilyenek például a hüvelyesek, a paradicsom, a retek, az alma, a körte vagy a citrusfélék, de a teljes kiőrlésű gabona és a zsírszegény tej is ebbe a kategóriába tartozik.