A BMI érték ugyanis kutatók szerint nagyon sok esetben egyáltalán nem mérvadó, hiszen bár 25 és 29,9 pontérték között már túlsúlyról beszélünk, ez azonban a zsíreloszlást tekintve korántsem biztos, hogy kövérségnek is számít. Azoknak az embereknek például, akik nagyon izmosak, nagyobb a súlyuk is, ezért pedig a BMI rendszere súlyosan elhízottnak is titulálhatja őket, holott alig van rajtuk zsírfelesleg, de a normál testalkatúak is elhízottnak tekinthetők a szisztéma alapján, amennyiben testükben magas a zsírtartalom, de izomzatuk szinte egyáltalán nincs.
Kutatók szerint éppen ezért sokkal fontosabb, hogy az elhízás megállapításakor ne csak a BMI értékre alapozzunk, az ugyanis ilyen téren megbízhatatlannak tekinthető. A szisztéma alkalmazása mellett érdemes a has körfogatát is figyelembe venni, hiszen az elhízás szövődményei esetén a hasi zsír lerakódása tekinthető a legveszélyesebbnek. Ha a nőknél például 80, a férfiaknál pedig 94 centiméter feletti haskörfogatról beszélünk, akkor az már biztosan elhízottság, így megemeli a betegségek kockázati faktorát is.
A legjelentősebb kockázatot nőknél a 88, férfiaknál pedig a 102 centiméter feletti hasi körfogat jelenti, de ezeknél az értékeknél is figyelembe kell venni a testfelépítést, valamint a magasságot is. Külföldi kutatók szerint tehát ne adjunk csak a BMI-re, egészítsük ki újabb adatokkal a rendszert, mielőtt fogyókúrába kezdenénk.