Ne szavakat tanuljunk, hanem szókapcsolatokat!
Az iskolában, a tananyag mennyiségét is nézve, folyamatosan arra megy rá a tanmenet, hogy a minőségi szótanulás helyett, a rövidtávú memória növekedjen azáltal, hogy egyik napról a másikra több száz új idegen szó megjegyzésére kényszerítjük magunkat. Ezekből a legjobb esetben is nagyjából néhány szó fog ténylegesen elraktározódni, a többi idegen szót pedig, vagy a passzív memóriánk őrzi vagy elfelejtjük őket a szódolgozatok és az egyéb számonkérések után. A klasszikus szótanulásnál sokkal eredményesebb az, ha szószerkezeteket és szókapcsolatokat jegyzünk meg és ezeket megpróbáljuk valamilyen általunk átélt hétköznapi eseményhez, élményhez kötni.
Tanuljunk szórakozás közben!
Az új ismereteket sokkal könnyebb úgy elsajátítani, ha a tanulás épp egy szórakoztató esemény köré fonható. Az online platformokon manapság nagyon könnyű olyan embereket találni, akiknek a kisugárzása vagy az általa készített tartalma fog meg. Ezeket hallgatva, figyelmesen kijegyzetelve a látottakat, sok új kifejezéssel bővíthetjük a már meglévő nyelvtudásunkat. A hétköznapi rövidítések, a szlengek és a kiejtés szempontjából is ajánlott anyanyelvű embereket követni, de ha lehetőségünk van rá, akkor a legjobb, ha belépünk olyan közösségekbe, amiknek a kölcsönös nyelvtanulás áll az elsődleges céljai között.
Nézzünk olyan sorozatokat a célnyelven, amit már magyarul is többször láttunk!
A sorozatnézéssel vagy filmnézéssel tulajdonképpen nagyon könnyedén ragadhat ránk egy csomó új ismeret, de természetesen ebben az esetben sem kell várni a nagy pálfordulást, ha csak annyit teszünk, hogy végighallgatunk egy idegen nyelven forgó anyagot. Az új és az ismeretlen szavak megjelenésénél állítsuk le a sorozatot vagy a filmet, nézzük meg, hogy milyen kontextusba van ágyazva az az adott szó és próbáljuk úgy megjegyezni ezeket a felfedezéseket, hogy közben kötjük őket a tartalomban látott szövegkörnyezethez! Az sem árt, ha néhányszor mi magunk is hangosan megismételjük a felírt új szószerkezeteket. Ismerős filmek és sorozatok esetén pedig, érezhetünk egy-egy kisebb sikerélményt is azáltal, hogy tisztában vagyunk a lényegi cselekedetek menetével.
Minden nap gyakoroljunk!
A kisbabák is azáltal tanulnak meg beszélni, hogy gyakorolnak és közben hibáznak is. Ne féljünk megszólalni, még akkor sem, ha úgy érezzük, hogy az a nyelvtani szerkezet, amit összeraktunk a fejünkben, több sebből is vérzik. Fontos azzal is tisztában lenni, hogy a napi 10-15 perc nyelvtanulás is sokat számít hosszútávon, nem kell rögtön naponta több órányi nyelvtanulásban gondolkodnunk. A beszéd gyakorlását igyekezzünk anyanyelvi partnerrel kivitelezni, akit meg is tudunk kérni arra, hogy javítsa ki a hibáinkat.
Válasszunk olyan idegen nyelvet, amivel vannak jövőbeli terveink is!
Az idegennyelv kiválasztásánál már eldől, hogy mennyire leszünk eredményesek és kitartóak a nyelvtanulásban. Nagyon fontos, hogy a nyelvtanulásnál, legyen egy rövid és egy hosszútávú célunk is, ami miatt végül aztán bele is vágunk abba, hogy elsajátítsunk egy újabb nyelvet. A nehezebb napokon, a bonyolult nyelvtani szabályrendszerek tanulása közben, a szem előtt tartott végcél segíthet könnyebben átlendülni az akadályokon.