1. Sokat beszéljünk hozzá!
A beszéd alapvető fontosságú abban, hogy gyermekünknek kialakuljon a tényleges beszélőkéje, ezáltal vizsgálatok bizonyítják, hogy azok az apróságok sokkal előbb kezdenek el beszélni, akikhez az édesanyjuk már a pocakban is sokat beszélt. Köztudott ugyanis, hogy a magzat már a pocakban képes megkülönböztetni másokétól az anya hangját, tehát hallja sokat a hangunkat, kommunikáljunk vele olyan értelmesen, mint bármelyik másik emberrel.
Ha az általános kommunikáció nekünk sem az erősségünk, ergo nem tudunk beszélni egy babához vagy egy kisgyermekhez csak úgy, akkor nagyszerű alternatíva lehet például a gyakori mesemondás, a mondókázás vagy az éneklés. Ezeket ugyanis nemcsak imádják a kicsik, de nagyon figyelnek is rájuk, és mivel minket utánoznak, ezért ezek a dolgok is segíthetik fejlődésüket.
3. Hadd mutogasson!
A kisbabák a beszéd kifejlődése előtt sokáig mutogatnak és figyelemfelkeltő hangokat, hanghatásokat, sikolyokat adnak ki. A legrosszabb ilyenkor, amit tehetünk, ha megakadályozzuk őket ebben arra hivatkozva, hogy mi azt szeretnénk már, ha inkább beszélnének. Ezzel viszont csak azt érjük el, hogy letörjük a kicsi közlési vágyát, vagyis inkább visszafejlődik majd a kommunikációja.
4. A televízió is segíthet!
Bár sokan ellenzik a televíziót a kisebb gyermekeknél, a megfelelő mesefilmek azonban sokat segíthetnek abban, hogy fejlődjön és kialakuljon a beszédük. Normál esetben a gyerekeket úgysem köti le a tévé, legfeljebb a mesékhez kapcsolódó zenék, melyeknél nyilván a kép lesz az első, de közben beszédet és énekszót hallanak, ami segítheti majd a beszéd kialakulását.
Ha az apróság még nem óvodás korú, vigyük minél több olyan gyermek közé, akik majd kommunikálnak vele és kommunikációra ösztönzik. Köztudott ugyanis, hogy a gyerekek egymástól tanulják a legtöbbet, vagyis ilyen esetekben ösztönözni fogják a miénket is arra, hogy részt vegyen a kommunikációban.
+1. Vigyük logopédushoz!
Amennyiben gyermekünk beszédfejlődése látványosan elmaradt, tehát még 3 éves korában sem akar szavakat mondani, akkor kérjünk szakszerű segítséget, ezáltal keressünk fel egy logopédust, akinek megvannak a megfelelő módszerei arra, hogy miként eredjen meg az apróság nyelve, hovatovább esetleges további vizsgálatokra küld majd minket, hogy kizárhatók legyenek az esetleges mellékes problémák.