30 °C
tiszta égbolt
2025. június 22., vasárnap
Paulina

5 tipp, amit fogadjunk meg, ha tennénk a divatipar környezetszennyező körforgása ellen

2021. május 29.
31.5411
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Szofi Kakuk profilja, adatai
Szofi Kakuk
A divatipar napjaink egyik legkörnyezetszennyezőbb iparága, amely az elmúlt időszakban számos formában figyelmet kapott. Hol a felhívó kampányvideókkal, hol a tervezők ökocentrikusabb munkáival, esetleg az újrahasznosítással. Fontos azonban tisztáznunk, hogy ahhoz, hogy az életünkben változást érjünk el, több tényezőt is figyelembe kell vennünk. Nagymértékben csökkentenünk kell az egyén szempontjából a ruhavásárlásaink számát és az ehhez köthető káros szokásokat egyaránt! A következőkben olyan tippeket adunk, amik segítségével apró léptekben, de változtathatunk a pazarló ruhavásárlási szokásainkon a környezetvédelem jegyében, mindezzel pedig a legtöbb esetben pénzt is spórolhatunk.
 


Engedjük el a fast fashion üzletek kínálatát!

Hosszútávon az egyik legjobb döntés, ha felhagyunk az olyan cégek támogatásával, akik folyamatosan a túlfogyasztásra sarkallnak és etikátlan módszerekkel semmizik ki a harmadik világbeli nőket és gyerekeket. Az etikai okok mellett ráadásul kifizetődőbb olyan ruhadarabokat begyűjtenünk, amelyek stílusban és anyagban is a minőséget képviselik. Vásárlás előtt gondoljuk át, hogy ténylegesen szükséges-e az adott ruhadarab és ha igen, ezt milyen más forrásból szerezhetnénk be! Esetleg nézzünk körbe helyi tervezőknél vagy legyünk kreatívak és alkossunk mi magunknak új ruhát néhány régi, megunt holmiból.




Válasszuk a fenntartható anyagokat!

Az ENSZ adatai alapján 2030-ra, akár 150 millió tonna textilhulladék is összegyűlhet világszerte. Úgy tűnik tehát, hogy a jelenlegi helyzetben nem vagyunk elég tudatosak ezen a téren. Nemcsak az újrahasznosítás, újrafelhasználás a fő kulcsa az ipart érintő nagymértékű szennyezésnek, hanem az is, hogy a legtöbb esetben nem a környezetkímélő anyagok mellett voksolunk le. A tencel például egy viszonylag újndonság az iparban, jóval kevesebb vizet igényel, mint más anyag. Teljesen lebomló, komposztálható! Időtálló, kényelmes és a színéből sem ereszt hosszú évek használata után sem.

Vásároljunk átalakítható ruhadarabokat!

Ruhavásárláskor mindig figyeljünk arra, hogy olyan dolgokat tegyünk a kosarunkba, amiket többféle stílusba is bele tudunk illeszteni. Könnyedén át tudjuk őket alakítani, esetleg a kisebb-nagyobb súlygyarapodásokat vagy súlyvesztéseket is remekül elbírják. Ezzel ismételten a ruha életének az időtartamát húzzuk ki, mindemellett egy remek pénztárcabarát szemlélet is!




Alakítsunk ki egy kapszulagardróbot!

A kapszulagardrób lényege, hogy körülbelül egy 30 darabos szettet állítunk össze, minden szezont figyelembe véve, amelyeknek a ruhadarabjai mind-mind harmonizálnak egymással. Olyan stílust képviselnek, amelyek ténylegesen mi vagyunk, így könnyebben elkerülhetjük a folytonos vásárlási hullámokat. Némi tudatossággal biztosítható a változatos és a csinos ruhatár is.

Hordjunk használt ruhákat!

Ma már trendinek számít az, ha second hand üzletekből vásároljuk a ruhadarabjainkat. Legyünk nyitottak és bátran keresgéljünk a közelünkben olyan boltokat, ahol minőségi használt ruhákat árulnak. Akár mi magunk is összeszedhetjük a holminkat és beadhatjuk egy-egy adományboltba, hogy újrahasznosításként egy körforgásos rendszerbe kerülhessenek a megunt divattermékeink.
nincs még hozzászólás