Ne együnk alvás előtt
Alvás előtt egyáltalán nem ajánlott enni, különösen igaz ez a nehezebben megemészthető ételekre. Alvás közben ugyanis, a gyomor is nyugovóra tér és az emésztés beindítása vagy ennek a késő esti elhúzódása nyugtalan álmokat szülhet. A túlzásba vitt evés nagyon leterheli a gyomrot, nyomja a rekeszizmot, aminek következtében a szívnek is sokkal intenzívebb munkát kell végeznie az éjszaka folyamán. A zsíros ételek fogyasztástól számítva 6-8 órán át dolgoztatják az emésztési funkciókat, erőteljesebben beindul a gyomorsavtermelés, ami miatt akár az éjszaka közepén többször is felkelhetünk. A csokoládé, a kávé és a kóla is azon a tiltólistán szerepelnek, amelyeket nem ideális fogyasztani a pihenésünk előtt már néhány órával sem. Amennyiben alvás előtt nagyon éhesek lennénk, néhány falat üres kenyér éhségcsillapításra még belefér, de ez ne válljon rendszeres szokássá és a vacsoraidőt se toljuk ki túl későre.
Állítsunk fel egy alvás előtti rutint
Az alvásra való ráhangolódó rutin sokat segíthet akkor, ha úgy érezzük, hogy egyre nehezebben tudunk ellazulni és az alvás helyett még legszívesebben pörgetnénk a közösségi hálókat, néznénk a kedvenc sorozatunkat vagy belekezdenénk a következő nap valamely könnyedebb tevékenységébe. Ebben az esetben viszont, a legtöbbször arról van szó, hogy az agy még nem érzi a felkészülési időt a pihenésre, ilyenkor egy kis lelassulás és egy esti alvási rutin könnyedén segíthet a hosszú elalvási idő csökkentésében is. A legjobb, ha a tervezett alvási időponttól visszaszámolva 1 órát veszünk alapul, elmegyünk zuhanyozni, megcsináljuk az esti bőrápolási rutinunkat és ezután az ágyba fekve a kezünkbe veszünk egy könyvet és elkezdjük olvasni azt. Az olvasás mellé be is kapcsolhatunk valamilyen könnyű, lágy zenét. Olvasás közben mindenki könnyebben elálmosodik, ami után egy-két percnyi várakozás meghozhatja a várva várt Álommanót is.
Hallgassunk stimuláló videókat a könnyedebb ellazulás érdekében
Az interneten már évek óta nagy népszerűségnek örvendenek, az úgynevezett ASMR videós tartalmak. A rövidítés tulajdonképpen az Autonomous Sensory Meridian Responset takarja, ami magyarra lefordítva nagyjából annyit tesz, hogy önálló idegi bizsergetés, amit legtöbbször valamilyen tárgy vagy emberi hang variálásával érik el a készítők. Az ASMR az online térben már majdhogynem virtuálisan helyettesíti a gondoskodó szülőt, barátot, párt, de szerepjátékoktól függően lehetőségünk van általuk az orvoshoz, szépségszalonba és még fodrászhoz is ellátogatni egy-egy kezelésre anélkül, hogy ki kellene lépnünk az otthonunkból. Ezek a bizsergető, halk suttógós hangrezgések is segíthetnek ellazult állapotot teremteni, ami által az alvás előkészítési fázisa is sikeresebb módon mehet végbe.
Állítsunk be egy fix alvási időrendet
A szervezet megadott ritmus szerint működik és egyáltalán nem nézi jó szemmel, ha a már kialakított rutint napról-napra vagy akár hétről-hétre váltogatni kezdjük. A személyes cirkadián ritmusunk felismerésével, az életmódunk átértékelődésével törekedjünk arra, hogy minden nap ugyanabban az időpontban feküdjünk le, lehetőleg éjfél előtt és a minimum 7-8 órás alvási időt tartsuk be. A fix alvási idő által produktívabbak, egészségesebbek és aktívabbak leszünk, ami elengedhetetlen, ha egy kiegyensúlyozott élet elérése a cél.