11 °C
borús égbolt
2025. május 10., szombat
Ármin, Pálma

3 kozmetikai összetevő, amit mindenképpen kerülj el

2020. július 11.
6.0961
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Szofi Kakuk profilja, adatai
Szofi Kakuk
A kozmetikumok útvesztőjében, kezdő tudatos bőrápolóként nehéz eligazodni. A napi szintű fényvédőkrém használata mellett azonban, ha tisztába vagyunk még néhány alap tudnivalóval, már egészen nagy esélyünk van arra, hogy megőrizhessük hosszútávon is a bőrünk fiatalságát és az antioxidánsoknak köszönhetően javítsunk a bőrünk textúráján. A tudatos bőrápolás egyik első lépcsőfoka az összetevőlista vizsgálata és ezzel együtt néhány összetevő, amiket érdemes elkerülni a választott termékek esetében. A következőkben három ilyen összetevőről írtunk bővebben, de természetesen a bőr egyéni érzékenysége miatt ennél jóval több olyan kozmetikai alkotóelem is lehet, amit ajánlott elkerülni, főleg akkor, ha eleve nem rezisztens bőrrel rendelkezünk.


A gyilkos bőrszárító és öregítő összetevő: az alkohol

A szépségápolási termékek esetében az alkoholt előszeretettel használják a kozmetikai gyártók, hiszen olcsó összetevő és számos más kozmetikai hozzávalóval is remekül megfér és még a formulázása is könnyű. Az alkohol szó egy gyűjtőnév, egy összetevőcsoport neve, éppen ezért két csoportot lehet megkülönböztetni általa. Vannak a rossz alkoholok, ilyen például az etanol, ami bőrirritációt, bőrszárasságot és gyorsabban öregedő bőrt is eredményez.

A denaturált alkoholokat tartalmazó krémeket és tonereket éppen ezért, érdemes minden esetben kihagyni a választott kozmetikumok összetevőjének a sorából. A kozmetikai ipar elsődlegesen a zsíros bőr kezelésébe vonta be az alkoholt, de ma már melléktermékként akár, egy szenzitív névvel ellátott krémben is megtalálható. Az alkoholok másik csoportja a zsír- és viaszalkoholok, amik pontosan az ellenkezőjét teszik a denaturált alkoholokkal, ugyanis hidratáló és bőrnyugtató hatásuk van.


A illatos krémek alapja: a parfüm

A cégek többsége szívesen alkalmaz parfüm néven számos illatanyagként funkcionáló összetevőt. Ezeknél az a veszély lép fel, hogy mivel az illatok keverékének a pontos összetételét nem kell a márkáknak leközölnie, így bőrirritáció esetén nagyon nehéz kideríteni, hogy melyik illatanyagmolekula az, ami valóban bőrérzékenységet okoz.

A parfümök szintén hasonló okból kifolyólag, mint az alkoholok, az INCI, vagyis az International Nomenclature of Cosmetic Ingredients listáján kapnak helyett és minél előbb vannak a listában, annál nagyobb arányban is tartalmazzák a krémek mennyiség szerint. A parfümöt, mint kozmetikai összetevőt még abban az esetben is kerülni kellene, ha nem érzékeny bőrrel rendelkezünk, hiszen hosszútávon, akár évtizedekkel később is belobbanhat általa a bőr.


Illóolajok: limonene, linalool

Az illóolajok természetes kozmetikai összetevőként vannak a köztudatban, de ezek között is számos olyan alkotóelem van, amik a bőr túlérzékenységét okozhatják. A linalool például a levendulaolaj egyik alkotóeleme. Ez az összetevő, ha a levegővel érintkezik, akkor autooxidáción esik át, aminek következtében megnövekedik az általa nyújtott irritáló hatás is. A hasonló mechanizmussal működő citronellol is káros a bőrnek hosszútávon, a bőrérzékenység fokozása mellett, a fényérzékenységgel is összefüggésbe hozható.
1 hozzászólás

Minoni

5 éve, 2 hónapja és 26 napja

Én igyekszem olyan termékeket választani amik vegánok vagy természetes alapanyagokat tartalmaznak.

válasz erre