A könyvolvasás sajnálatos módon ma már olyannyira háttérbe szorult a fiatalok között, hogy többnyire ebből kifolyólag is katasztrofálisnak tekinthető a magyar ifjúság olvasási- és szövegértési képessége. A hagyományos, papír alapú könyvek ugyan vélhetően soha nem tűnnek majd el végleg a piacról, de a különféle olvasmányok csak és kizárólag akkor őrizhetik meg népszerűségüket, ha képesek maradnak arra, hogy ne csak tartalmukkal, hanem formátumukkal is ideálissá, kecsegtetővé váljanak a fiatalok számára.
Ennek köszönhető, hogy az e-book, vagy magyarított nevén az e-könyv egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hagyományos könyvekkel szemben. Egyik legnagyobb előnyük, hogy mivel nincs se nyomtatási, se gyártási, se raktározási, de még szállítási költségük sem, ezért a papír alapú könyvekhez mérten sokkal olcsóbban tudják beszerezni maguknak az olvasók ugyanazt a tartalmat úgy, hogy mindez megmarad a legalitás vonalán, ezáltal még a szerzőt is támogatják vele. További előnyük, hogy bárhol is járjunk a világon, egyszerre akár egy kisebb könyvtárt is magunkkal vihetünk digitális formában, és amennyiben új könyvekre vágynánk, az internet segítségével máris a világ legnagyobb könyvesboltjából válogathatunk magunknak.
Az e-könyvek tehát sokkal praktikusabbak és sokkal kényelmesebbek, mint a hagyományos, papír alapú olvasmányok, de az írók szempontjából is szerencsésebbek, hiszen ezáltal olyan könyvek is megjelenhetnek, illetve eljuthatnak az olvasókhoz, amelyek amúgy csak egy nagyon kis rétegnek szólnak, és egy hagyományos kiadó soha nem áldozott volna pénzt a papír alapú gyártásának költségeibe, mert egy ismeretlen szerzőről van szó, akinek vélhetően csak nagyon alacsony példányszámban fogynának el a könyvei.
Napjainkban már számtalan olyan könyv létezik, ami csak és kizárólag elektronikus formában jelent meg, de akadt arra is példa, hogy egy mű azt követően kapott papír alapú kiadást, hogy digitális változatai elképesztő sikert arattak. Az e-könyvek ezen felül megnövelhetik az olvasási élményt azáltal, hogy animációkkal és hangokkal egészíthetik ki az olvasás élményét, ezen felül pedig bármikor nagyíthatjuk és kicsinyíthetjük is a szöveget, tehát ha gyengén látók vagyunk, még akkor is részesülhetünk a könyvolvasás élményéből. Nagy pozitívum még, hogy az e-könyvekben szabadon kereshetünk és tallózhatunk, ami főként szótárak vagy lexikonok esetén rendkívül nagy előny!
Természetesen az elhangzottak mellett sajnos hátrányuk is van az e-bookoknak! A legfontosabb, hogy csak addig tudunk olvasni, amíg a kompatibilis készülék akkumulátora fel van töltve. Ha tehát egy több napos áramszünet ér minket egy hóviharnak köszönhetően, akkor bizony le kell mondanunk az olvasás szeretetéről. Noha talán szubjektív vélemény is, de az e-könyv soha nem tudja majd helyettesíteni a valódi olvasási élményt, ezáltal azt, amikor kezünkben fogjuk és érezzük is az adott könyv súlyát és illatát. Hasonló negatívum, hogy egy hagyományos könyv mindig értéket hordoz, ajándékozáshoz is kiváló - nincs is annál szebb ajándék -, míg egy e-könyv sajnos ezt az élményt soha nem tudja majd kiváltani számunkra.