Mit nevezünk letapadt fitymának és mitől alakul ki?
A fityma újszülött korban a legtöbb fiúnál nem mozgatható olyan szabadon, mint felnőttként, lévén hozzátapad a makkhoz, méghozzá azzal a céllal, hogy megvédje azt a sérülésektől. Ilyenkor tilos bántani és húzogatni, de azonnal orvoshoz kell fordulni, ha azt tapasztaljuk, hogy a gyerek képtelen tőle pisilni, esetleg a vízsugár nem egyenes ívben hagyja el a nemi szervet. Fontos, hogy a letapadás nem fitymaszűkület! Erről ugyanis akkor beszélünk, ha az előbőr annyira szűk, hogy az a makkról nem húzható hátra. Ezt minden esetben műtéttel orvosolják, míg az egyszerű letapadás teljesen normális, ami házi módszerekkel vagy egy kis orvosi segítséggel kezelhető.
A letapadó fitymával a szaktanácsadás szerint egyéves kornál korábban nem kell foglalkozni, de később lényeges, ezáltal a szülő feladata, hogy tisztálkodáskor a bőrt finoman hátrahúzza a kisfiú nemi szervén, de kizárólag addig, amíg az erőltetés nélkül megy. Ezt sokan elmulasztják megtenni - mert a védőnők 99 százaléka nem hívja fel rá a figyelmet -, holott ha időben megkezdődik a folyamat, rendszerint a fityma magától elereszt. Fontos azonban, hogy soha ne erőltessük, adjunk neki időt, mert berepedés keletkezhet, ami viszont valóban szűkületet idézhet elő.
Miért fontos a kezelés?
A fitymaletapadás kezelését azért érdemes minél előbb megkezdeni, mert később csak nagyobb fájdalommal és traumával lehet rendezni az egyébként egyszerű problémát. Ennél is lényeges, hogy a letapadt előbőr alatt nem lehet tisztán tartani a nemi szervet, ami így begyulladhat, és óriási fájdalmat okozhat. Ezen felül a letapadó fityma sok esetben tinédzserkorig is megmaradhat - ritka eset - és így a gyermek első szexuális próbálkozásai során komoly kellemetlenségek léphetnek fel, sőt mi több, későbbi szexuális életére is negatív hatást gyakorolhat mindez.
Ezzel kapcsolatban szinte majdnem minden orvos mást mond. A legtöbb gyerekorvos folyamatosan ellenőrzi a kisfiúk nemi szervét, és ha problémát talál, azt rendszerint jelenti a szülőnek. Általános határ tehát nincs, ellenben érdemes a lehető legkorábban elvégezni a beavatkozást, mert a gyerek azt sokkal kisebb traumaként éli meg, hiszen minden egyes módszer kisebb-nagyobb fájdalommal jár - pláne a későbbiekben. A lehetőségek között találjuk a leválasztást és a visszahúzást, amelyeket végezhetik érzéstelenítéssel vagy érzéstelenítés nélkül is, lényegük pedig, hogy kézzel vagy speciális csipesszel a fityma erőhatás segítségével kerül lerántásra a makkról. Ritka esetben használnak úgynevezett szondás megoldást is, amikor a makk és a fityma közé egy szondát vezetnek, hogy így válasszák el egymástól a kettőt.
Persze vannak alternatív módszerek is, mint a különféle kenőcsök, de a leghatásosabb minden esetben az, ha már csecsemőkorban nekilátunk a fityma tornáztatásának, amivel elkerülhető a probléma.