17 °C
tiszta égbolt
2025. április 19., szombat
Emma

A terhesség első három hónapja

2014. április 09.
3.9021
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Brauny profilja, adatai
Brauny
Cikksorozatunk első részében azt vesszük sorra, hogy a terhesség alatt milyen változásokkal kell szembenézniük a nőknek, illetve egyáltalán milyen csodálatos módosulások is következnek be odabent, a pocakban. Az első részben az első három hónapot nézzük át kicsit alaposabban!




Optimális esetben a megtermékenyülés azt jelenti, amikor a petesejt és a hímivarsejt egyesül és összeolvad, ezáltal létrejön egy megtermékenyült petesejt, ami megkezdi csodálatos utazását a méh üregének irányába, esetünkben pedig ez egy 9 hónapos utazás is lesz, ami tartogat jó és rossz pillanatokat egyaránt. A beágyazódás itt még nem történik meg, csak a megtermékenyítés. Ehhez legalább egy hétnek el kell telnie, de van, hogy sokkal többnek. A beágyazódást követően létrejön a zigóta, amit ettől a ponttól kezdve a méh lát el tápanyagokkal, ergo létrejön az első kapcsolat az anya és egy új élet között. Az embrió ettől a ponttól nagyon gyors fejlődésnek indul, így alig a megtermékenyülést követő 22. napon már dobogni kezd egy pici szív, bezáródik a velőcső és így tovább.

A kismama esetében a hagyományos értelemben vett tünetek ekkor még nem jelentkeznek, ellenben a mellek érzékenyebbé válhatnak, felléphet fáradékonyság, enyhe szédülés, de a gyakori vizelési inger is jellemző lehet. A kicsiny embrió szervecskéi a második hónapban, az 56. nap környékén alakulnak ki, ezáltal már reflexes mozgásokat is végez, sőt mi több, folyamatos mozgásban van. A második hónapban már nagyon jól elkülöníthető leendő kisbabánk feji része, a végtagkezdemények, és nem vagyunk messze az ujjacskák kialakulásától sem. A kismama a mozgásokat ekkor még nem érzi, de odabent óriási változások történnek, így kifejlődnek a kis vesék, sőt mi több, a méhlepény kialakulása is ekkor kezdődik meg, amivel a baba és a mama kapcsolata egyre szorosabbra fonódik.


A szervezetben ilyenkor már erőteljesen érződnek a terhesség jelei, a rosszullétek, a csillapíthatatlan fáradtság, a hányinger, a hangulatváltozások és így tovább, amit mind a hormonális változások okoznak. A harmadik hónap aztán óriási változásokat tartogat mind a mama, mind a születendő pici életében, hiszen a 12. hét után már nem embrióról, hanem magzatról beszélünk, hiszen a méhben cseperedő pici immáron 4 centiméter a fejétől a fenekéig, és felismerhető, emberi arcvonásokkal is rendelkezik. A magzat mozgása ekkor még élénkebbé válik, és kialakulnak a külső nemi szervek is, de az még nem mondható meg teljes magabiztossággal, hogy fiú vagy lány cseperedik a szív alatt.

A harmadik hónapban a terhesség egy úgynevezett biztonságosabb szakaszba ér, ettől a ponttól ugyanis már lecsökken a vetélés kockázata. A kismama esetében a súlygyarapodás ilyenkor még nem jelentős, ellenben a pocak már kezd növekedni, még ha nem is látványosan, így gyakran előfordul, hogy az addigi ruhadarabok már feszesebbé válnak. Ebben az időszakban az anyukák közérzete és étvágya javul, a rosszullétek pedig ritkábbá válnak. Növekedésnek indulnak már a mellek is, így érdemes felkészülni nem csak a ruhák, hanem a melltartók esetében is a nagyobb méretekre, esetleg a kényelmesebb sportmelltartókra való átváltásra. Hogy mi következik ezután? Cikksorozatunk következő részéből kiderül!
3 hozzászólás

Kicsi

11 éve, 11 hónapja és 23 napja

..én imádtam kismama lenni. mosolygó smiley

válasz erre

pilótakeksz

11 éve, 11 hónapja és 23 napja

Ez de jó kis cikk volt. mosolygó smiley Érdekes volt

válasz erre

Linda

11 éve, 11 hónapja és 23 napja

De jó kis cikksorozat lesz. mosolygó smiley Jól összefoglaljátok a folyamatokat.

válasz erre